Tabuları yıkan film

Tabuları yıkan film
Tabuları yıkan film
Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye Abdüllatif Keşiş'in lezbiyen bir aşk hikayesi anlatan ve uzun sevişme sahneleriyle çok konuşulan 'Adele'in Yaşamı' adlı filmine gitti. Cannes'ı Radikal için takip eden Atilla Dorsay'ın filmle ilgili yazısını yeniden sunuyoruz.
Haber: ATİLLA DORSAY / Arşivi

Tunus kökenli Fransız vatandaşı Abdüllatif Keşiş’in (Abdellatif Kechiche) yeni filmi ‘La Vie d’Adele-Adele’in Yaşamı’ Cannes’a bir bomba gibi düştü. Çok abartmasak da en azından mini bomba denebilir. Biri liseli, öbürü üniversitede sanat tarihi okuyan iki genç kızın öyküsü. İlki her açıdan arayış içinde. Hem seçeceği meslek konusunda hem de ilişkilerinde... Öbürüyse yolunu çizmiş: Ressam olacak ve sadece kadınlarla aşk yaşayacak! Böylece ikisi kendilerini bir büyük aşkın ve yoğun bir cinselliğin içinde buluyorlar.
İngilizceye ‘Blue Is The Warmest Colour-Mavi En Sıcak Renktir’ olarak çevrilen ‘Adele’in Yaşamı’, hem de bu Arap kökenli usta yönetmen açısından, hayli cesur bir çaba. Çünkü karşımıza şimdiye dek Cannes’da veya herhangi bir yerde gördüğümüz en ateşli kadın eşcinselliği sahnelerini getiriyor. Üç saatlik filmde bu sahneler çok sık ve çok uzun üstelik...
Gerçi hep estetik sınırları içinde kalınıyor. Yine de bu film, bu yıl Ozon’un fahişeliğe dalan genç kızın öyküsünü cesaretle veren ‘Genç ve Güzel’, Soderbergh’in eşcinsel piyanist Liberace’yi anlatan ‘Şamdanların Ardında’ veya yarışmasız resmi bölüm olan Belirli Bir Bakış’taki yine erkek eşcinselliği üzerine ‘Stranger by The Lake- Göldeki Yabancı’ vb. filmlerle ve hepsindeki porno sınırlarına yaklaşan çekimlerle birleşerek, Cannes 2013’ü özel bir konuma getiriyor. O da şu: Sinemanın yanı sıra Avrupa (giderek dünya ) ahlakında eşcinselliğe sinema aracılığıyla bakışta, yeni ve daha cesur bir dönem. Bir diğer deyişle Cannes bu yıl cinselliğin tabularını oldukça gerileten bir yıl olarak anılacak.


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  Dünya

  ,

  Tunus

  ,

  sanat

  ,

  Adele

  ,

  aşk

  ,

  Mavi

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  Eşcinsel

  ,

  Avrupa

  ,

  bomba

  ,

  film

  ,

  Resmi

  ,

  genç

  ,

  sıcak