Tahtını yaparsınız bahtını değil

Tahtını yaparsınız bahtını değil
Tahtını yaparsınız bahtını değil
Britanya tahtının günlerdir beklenen yeni vârisinin doğumuyla birlikte 'ağzında gümüş kaşıkla doğmak' fiili bir kez daha 'vücut bulmuş' olacak.
Haber: GÖKÇE ÇALIŞKAN / Arşivi

Prens William ve Düşes Kate’in ‘çekirdek’ ailesinin üçüncü üyesi, başta Britanya’nın denizaşırı vatandaşları olmak üzere tüm dünya halkının yeni ‘gözbebeği’ konumunda. 60 yıldır unvanını kimselere bırakmayan Kraliçe 2. Elizabeth yüzünden taçtan ümidini kesen ve ‘Benden geçti taht’ psikolojisindeki dede Prens Charles göz önüne alındığında, belki müstakbel kral William’ın çocuğu olmak yerine torunu olmak isterdi. Yine de kendisi için dünya üzerindeki bütün çocukları kıskandıracak kadar büyülü hazırlıklar yapıldı: Müjdemi isterimciler, ‘ bugün sütlü çaylarınız müesseseden’ler, cinsiyetine göre pembe ya da mavi ışıklarla boyanacak Niagara Şelalesi, adına yazılan şiirler... 

Sokaklarda çığırtkanlar

Ancak kutlama aşamasına geçmeden bir adım daha var ki, o da bebeğin doğumunun ‘cümle âleme duyduk duymadık demesinler diye ilan edilmesi.’ Artık bunu yapmanın daha teknolojik yolları var ama bebeğin ‘halefleri’ döneminden gelen birtakım gelenekler de hâlâ yaşatılıyor.
Bu gelenekler bebeğin beş nesil öncesine kadar uzanıyor. Her şey 1841’de, Britanya’nın İkinci Dünya Savaşı’na dahil olduğunu haber verdiği konuşmasıylaW bilinen ‘kekeme’ Kral 8. Edward’ın doğmasıyla başladı. Ertesi gün resmi gazete ‘London Gazette’ şu manşetle çıktı: “Bu büyük ve önemli haber, top atışları ve havai fişekler eşliğinde halka duyuruldu.” Ayrıca kraliyet ailesinin yaşadığı Buckingham Sarayı’nın kapısına da resmi bir duyuru asıldı. Ancak doğumun kayıt alınmasından çok önce ‘çığırtkanlar’ sokağa salınır ve ‘ortamı hazırlarlardı.’ Siyasetçilere de ‘özel ulaklar’ gönderildi ve bebek görme merasimine katılmaları istendi. Zira bebeğe dair en güncel bilgiler onların ziyaretten sonra sızdırdıklarından toplanırdı. Bebeğin doğduğuna şahitlik etmeleri için de orada olmaları âdettendi. 

İlk hastane bebekleri

Bu protokol, 1926’da Kraliçe 2. Elizabeth’in doğumunda da devam etti. İçişleri Bakanı William Joynson- Hicks, içişlerinde gündem yaratacak bu haberi resmi kanallar aracılığıyla yaymak için doğum esnasında sarayda hazır bulundu. Ancak artık bu işlerin ‘modasının geçtiğine’ hükmeden babası Kral 6. George, Elizabeth Charles’ı dünyaya getirmeden birkaç hafta önce bu âdetin tarihe gömülmesine hükmetti. Nitekim Elizabeth yeni bir vâris dünyaya getirmek gibi ulvi bir işle uğraşırken kocası Prens Philip yardımcısıyla squash oynuyordu. Bu seferki doğum resmi gazetenin yanı sıra BBC üzerinden de ilan edildi. Resmiyetin doruklarında bir dil kullanılarak yapılan duyurunun özet tercümesi şöyleydi: “Prenses Elizabeth’in doğumu gerçekleşmiştir. Hadi hepimiz sevinelim.”
Hâlâ prenslikten çıkamayan Charles’ın William ve Harry’si ise ‘evde’ değil hastanede doğan ilk kraliyet çocukları oldu. 1982’de Prens William’ın doğduğu gün yine sarayın duvarına doğumun iyi gittiğine ve hem anne Diana’nın hem de oğlunun durumunun iyi olduğuna dair doktor onaylı duyuru asıldı. Ancak Diana kuralları bir kez daha altüst etti ve doğumdan 21 saat sonra kameraların karşısına geçip oğluyla birlikte poz verdi. İki yıl sonra Harry’nin doğumunda ise Diana ve Charles’a olan ilgi yine had safhadaydı, ancak yan yana durmamaya özen göstermeleri Lady Di’nin sonuna giden sürecin henüz başlangıcıydı. Harry’nin ‘sosyeteye tanıtılması’ bu nedenle belki de biraz sönük kalmıştı.
Britanya kraliyet ailesine eklenen her yeni üye hayata ‘merhaba’ değil ‘işiniz bitti çekilebilirsiniz’ diyerek başlıyor. Ancak doğum haberlerinin, Britanya ile tek ortak noktaları İngilizce konuşmak olan çok uzak ülkelerdeki insanlarca bile heyecanla bekleniyor olması, ‘hiç görmeden, uzaktan sevmek’ kavramının mümkün olabileceğini kanıtlıyor. 

“İyi iş! İkinciyi bekliyoruz!”

Uzaktan değil de bizzat bu mutluluğu paylaşma imkânı olan Britanya halkı ise belki de tıpkı bir zamanlar Charles’a seslendikleri gibi, yine sarayın önüne konuşlanıp şöyle bağırır: “İyi iş! İkinciyi de bekliyoruz!” William sana söylüyoruz, müzmin bekâr Harry sen anla... Tabii bu kadar vâris içinde kim, ne kadar süreyle tacın sahibi olur bilinmez, zira tahtları hazır ama bahtları meçhul.