Takı merasiminin ardından Björk

Takı merasiminin ardından Björk
Takı merasiminin ardından Björk
Björk'ün remiks albümü 'Bastards', Suriyeli Omar Souleyman'dan Matthew Herbert'a uzanan 'yorumcu' yelpazesiyle heyecanlı ses ve ritim arayışlarının bir özeti
Haber: DERYA BENGİ / Arşivi

“Önceki akşam Şanlıurfa’da bir düğünde sahne alan Björk, takı merasiminin ardından davetlileri saatlerce halay havalarıyla coşturdu. Atılan zılgıtlara çığlıklarla cevap veren İzlandalı şarkıcı, genç evlilere mutluluk dilerken, bir düğünde ilk kez şarkı söylediğini ve bunun son olmayacağını açıkladı”.
Ne bu? Bir Zaytung haberi mi, yoksa Uykusuz’da bir Umut Sarıkaya karikatürü mü? İkisi de değil. Gerçi Umut Sarıkaya, Beylikdüzü’nde site içinde, güvenlikli, otoparklı, kombili, saray gibi bir daireye yerleşen bir Björk çizmişti eskiden, ama bu kadarını o bile akıl edemezdi herhalde. İşin aslı astarı şu: Björk’ün yeni yayımlanan remiks albümü ‘Bastards’daki iki şarkıya, Björk’ün ricası üzerine Omar Souleyman el atıyor. Remiksten ziyade bir tür uyarlama ya da üst üste bindirme diyebiliriz. Böylece ‘Crystalline’ ve ‘Thunderbolt’, külüstür bir otobüsle Ankara AŞTİ’den Harran ovasına uzanan kelle koltukta bir seyahate çıkıyor.
Omar Souleyman bir Suriyeli. Bugünlerde silahların konuştuğu Haseki kentinin düğün şarkıcısı. Bizim Ceylanpınar’a komşu Rasülayn’dan geliyor. Arap, Kürt ve Türk müziğini kesiştiren albümleri, Erkin Koray’ı da Batılı rock camiasına tanıtan Seattle’lı plak şirketi Sublime Frequencies’den yayımlanıyor. Harcıâlem bir Korg ve elektro bağlamadan ibaret ucuz ve sıcak teknolojisiyle buzulları nasıl da eritiyor. Björk’ün böyle bir teneffüse ihtiyacı varmış, “yurt bilgisiyle kimya arasında”. Kuzey, güney, füzyon, koalisyon, sentez, mentez, tartışılır. Ama şu bir gerçek: Dünya küçük. ‘Bastards’daki 13 remiks, son bir yıl içinde peyderpey Björk hayranlarıyla buluşmuştu, ama şimdi ilk kez bir albümde bir araya geliyorlar. Hepsi de Björk’ün adeta elektronik mühendisliği kürsüsüne bir doktora tezi gibi sunduğu bilimsel albümü ‘Biophilia’nın ‘piç’leri. Death Grips, 16 bit, Matthew Herbert, Alva Noto, The Slips, Hudson Mohawke gibi sanatçı ve kolektiflerin heyecanlı ses ve ritm arayışlarının bir özeti. Londralı These New Puritans’in ‘Mutual Core’ remiksinde, Büyük Okyanus’taki Solomon Adaları’ndan bir ağıt kendine yer bulmuş. Bazen düğünde, bazen cenazede, Björk’ün sesi hayatımızın tam içinde.