Taksim ve 1 Mayıs hafızası

Taksim ve 1 Mayıs hafızası
Taksim ve 1 Mayıs hafızası
34 kişinin öldüğü kanlı 1 Mayıs'ı Füsun Turcan Elmasoğlu'nun Radikal için özel hazırladığı 'Bellek Kayması: 1 Mayıs 1977' çalışmasıyla hatırlatıyoruz. Şimdi mekâların belleği üzerine düşünme zamanı.

Taksim ve 1 Mayıs bir araya gelince 1977’nin akla gelmesinin iki nedeni var. İlki, bu trajedinin 34 kişinin hayatına mal olması; ikincisi, aradan geçen bunca yıla rağmen sorumlularının bir türlü ortaya çıkarılamaması.
Tarihe ‘Kanlı 1 Mayıs’ olarak geçen 1 Mayıs 1977’de yaklaşık 500 bin kişi Taksim Meydanı’nı doldurmuştu. Dönemin DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’in konuşması sırasında etraftan silah sesleri duyulmaya başlamış, insanlar panik halde kaçışmış, olay sonucunda 34 kişi öldürülmüş, yüzlercesi de yaralanmıştı. Bu olaydan sonra 1978’de yüz binlerce kişi yine Taksim Meydanı’ndaydı. 1979’da Sıkıyönetim Komutanlığı İstanbul `da miting yapılmasına izin vermedi, sokağa çıkma yasağı ilan etti. O tarihten sonra 2008’e kadar insanlar 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayamamıştı. 2010’da ise Taksim Meydanı, resmen 1 Mayıs’a açılmıştı, ta ki bu yıla kadar...
Füsun Turcan Elmasoğlu, Radikal için özel olarak gerçekleştirdiği ‘Bellek Kayması: 1 Mayıs 1977’ projesiyle o günün ve bugünün Taksim Meydanı arasında paralellikler ve ‘ayrılıklar’ kuruyor. Örneğin yukarıda gördüğünüz ve girişinde bulunan kamyonet yüzünden ölümlerin büyük çoğunluğunun yaşandığı Kazancı Yokuşu’ndan o günün o ‘an’ıyla bugünün herhangi
bir anını aynı çerçevenin içine yerleştiriyor. Bu özel çalışma, bize mekânların da tıpkı insanlar gibi hafızaları olduğunu hatırlatıyor.