Tam özlem gidermelik

Tam özlem gidermelik
Tam özlem gidermelik
Haber: MURAT ÖZER / Arşivi

Johnny Cash’i 2003’te kaybetti müzik (ve isyan) dünyası ama etkisinin artarak sürdüğünü söylemek mümkün. Oğlu John Carter Cash’in keşfettiği ‘yeni kayıtlar’ın ortaya çıkması, haliyle hepimizi sevindirdi, üstadın o ‘delici’ sesini yeni malzemeler eşliğinde duyacak olmanın heyecanı sardı dört bir yanımızı. 1980’lerde kaydedilmiş şarkılardan mürekkep ‘Out Among the Stars’, ‘isyancı country’nin büyük ustasının en iyilerinden değil ama özlem gidermek için ideal.
Albümün çıkış şarkısı ‘She Used to Love Me a Lot’, diğerlerinin arasından kolayca sıyrılıp yakalıyor dinleyeni. Bu şarkının Elvis Costello remiksinin de albümün sonunda yer aldığını ve orijinalini aratmadığını belirtelim. ‘Ortalama’ şarkıların kendine yer bulduğu bu çalışmada, Johnny Cash’in iki bestesi de mevcut, ki bunlardan ‘Call Your Mother’ın bir adım öne çıktığını söyleyebiliriz. Hayat arkadaşı June Carter’ın eşlik ettiği ‘Baby Ride Easy’ ve ‘Don’t You Think It’s Come Our Time’ da ‘bluegrass’ tarzının eğlenceli yansımalarından ama Carter’ın sesi epey yorgun bu şarkılarda. Cash’e bu albümde eşlik eden bir başka önemli isimse Waylon Jennings. Country efsanelerinden Hank Snow’un imza şarkılarından ‘I’m Movin’ On’da Cash’e vokal desteği sağlayan Jennings, zaten ‘yerinde duramayan’ şarkıyı daha da eğlenceli hale getiriyor.
80’lerde ‘düşme’ işaretleri gösteren Cash’in o günkü durumunu yansıtan bir albüm bu. Üstadın geç döneminden ‘American’ serisi gibi değil örneğin. Bir ‘Folsom Prison Blues’ ya da ‘I Walk the Line’ bulmak da zor bu çalışmada. İyi ama sıradan bir country albümü. Buna rağmen, bu yazıyı kaleme almadan önce en az 20 kez dinlediğimizi de belirtip kendimizi yalanlayalım!


  ETİKETLER:

  hayat

  ,

  Müzik

  ,

  Line