Tam palto havasındayım!

Tam palto havasındayım!
Tam palto havasındayım!
Güneş hâlâ tepede ama kabul edin ki kış da kapıda. Bu kış kendinizi sarmalayacağınız paltoyu henüz seçmediyseniz alışverişe çıktığınızda karşınıza çıkacak seçeneklere ve tasarımcıların tavsiyelerine göz atın...
Haber: GÜLBİN ÖZBEY / Arşivi

Kadife yumuşaklığı: Closh Butik’te bulabileceğiniz bu zarif parçada markanın sonbahar-kış koleksiyonunda kullanılan siyah ve beyaz uyumunun etkisi hâkim. Kapitone kadife palto, kadife kuşağıyla bele oturuyor. Kloş etek formundaki etek feminen bir duruşa sahip.
İçinde kaybolun: Oversized paltolar sezonun öne çıkanı. Üzerinizde birkaç beden büyükmüş gibi duran hacimli, düşük omuzlu, geniş kollu paltolar maskülen bir etki yaratıyor. Bu sezon oversized paltolar çok renkli, favori renkse pembe.
İskoç havası: Grunge trendini yansıtan ekose, sezonun en iddialılarından. Değişik modellerdeki ekose paltolar soğuk kış günlerinde en gerekli parçalarımızdan olacak. Mudo Collection’ın ‘Heritage geleneğini’ devam ettiren, İskoç Harris Tweed kalitesinde sunulan paltoları kış kombinlerinizin klasiği olmaya aday.
Sert çizgiler: Bu kış paltolarda geometrik kesimler ve sert çizgileri vurgulayan BNG, kumaş olarak ipek-yün üzerine rafya kaplamalı kumaşlara yer verdi.
50’ler romantizmi: Bu kış Beymen Collection için romantik izler taşıyor. 1950’lerin vücuda oturan tasarımları, lüks kumaşların ‘couture’ anlayışıyla birleşiyor.
Deri detaylar: Tasarımcı, koleksiyonunda deri parçalarla sizi asiliğe ve hareketliliğe çağırırken kaşmir yumuşaklığıyla da kendinize ait olan şıklıktan vazgeçmemenizi telkin ediyor. Koleksiyonda kirli mavi ve siyahın uyumu göze çarpıyor.
Yakada, kollarda kürk: Roman, bu sezon klasikleşen palto görüntüsüne gönderme yapan modellerinde kürk detaylı, modern kuplara yer verdi. Kazayağı, ekose ve leopar kumaşlara siyah ve krem tonlarının yanı sıra kırmızı, oranj, camel, pudra, mürdüm renkleri eşlik ediyor. 

MODA TASARIMCISI ZEHRA ELİF TAŞ’TAN KADINLAR İÇİN TÜYOLAR

Seçiminizi evladiyelik veya sezonluk olarak yapabilirsiniz. “Uzun süre giyeyim” derseniz sezonun klasik trendi size göre. Siyah, gri, taba renklerde, klasik kesimli, ceket yakalı, düğmeli/düğmesiz, dizde biten paltolar sizlik. 

Klasik paltolar ofis giyimine uygundur ama kıyafeti sıkıcılaştırma tehlikesi taşır. Klasik seçseniz de renginde cesur olmanızı öneririm. 

Sezonun paltoda en ‘in’ rengi tozpembe. Celine’den Rochas’a, Carven’den Mulberry’ye birçok markada karşımıza çıktı, tozpembe. Uygun fiyatlı versiyonları da mağazalara yansıdı. Pastel renklerle aranız varsa ama tozpembe renginiz değilse bebe mavisi, nil yeşili, limon sarısı ve lila da bu sezon in... 

Bu yıl XL trendi önde. Ceketler, paltolar sevgilinizden ödünç almışçasına maskülen, birkaç beden büyük gibi... Bedene oturmayan, omuzları düşük olan bu modeller uzun boylu, ince yapılı insanlara uygun. 

MODA TASARIMCISI DENİZ MERCAN’DAN ERKEKLER İÇİN ÖNERİLER

Erkekler klasik düz kesim, vücuda oturmayan, takım elbise üzerine giyilebilecek kruvaze paltolar, yakası kürklü asker paltosu, üç düğmeli, diz üstü boyda, yakası dar paltolar giyecek. 

Klasiklerde öne çıkan renk camel. Denizci laciverti, çok koyu bitter kahverengi ve siyah renk de moda. Genç erkek modasında koyu patlıcan ve koyu yeşil öne çıkıyor. 

Erkekler paltoları yün karışımlı bir atkıyla tamamlayacak. Hafif bedene oturan paltolar içine gömlek ve triko tercih edilmeli. Asker paltosu ise zaten çok güçlü bir ürün olduğu için hafif dik yakalı bir kazak ve aynı renk pantolonla giyilmeli. 

Kilolu erkekler dar kesimi tercih etmemeli. Klasik ya da kare formlu düz kesimleri onlar için önerebilirim. Kısa boylu erkekler diz üstünde palto kullanmalı.