Tam zamanlı annelere karşı önyargı mı var?

Tam zamanlı annelere karşı önyargı mı var?
Tam zamanlı annelere karşı önyargı mı var?
Uzmanlara göre, çalışmadan sadece çocuklarına bakan anneler artık tembel, çekici ve zeki olmayan kişiler olarak görülüyor. Bir çalışmaya göre, tam zamanlı annelerin maruz kaldığı bu önyargı, pek dillendirilmese de var ve en az ırkçılık kadar yıpratıcı.

Çocuk yetiştirmenin dünyadaki en kutsal şeylerden biri olduğu düşüncesi günümüz toplumlarında eskisi kadar yaygın değil. Çocuk yetiştirmeye kendini adamak her zaman kutsal bir görev olarak kabul edilmiyor. Uzmanlara göre, çalışmadan sadece çocuklarına bakan anneler artık tembel, çekici ve zeki olmayan kişiler olarak görülüyor. Dr Aric Sigman imzalı çalışmaya göre, tam zamanlı annelerin maruz kaldığı bu önyargı, toplum tarafından pek dillendirilmese de var ve en az ırkçılık kadar yıpratıcı.
İngiliz çocuk gelişimi uzmanı Dr Aric Sigman, çalışmayan anneleri belli bir kalıba sokmaya çalışan annelik klişelerini eleştiriyor ve bunların cinsiyetçilik ve ırkçılık gibi değerlendirmesi gerektiğini söylüyor. Sigman, “Çalışmayan annelere dair çıkarım onların artık birer köle olduğu yönünde. Öyle ki cinsel açıdan çekici bulunmak bile artık sadece çocuğunu doğurduktan sonra topuklu ayakkabılarına ve işine dönen annelerin sahip olabildiği bir şey” diyor. Bütün bu negatif düşüncelerin yanında, annelerin çocuklarının yanında olmasının getirdiği avantajların gözardı edildiğini belirten Sigman, erken yaşta kurulan bağın çocukların için öneminin de altını çiziyor.
Çocuk gelişimi uzmanı Sally Goddard Blythe ise yavruları annelerinden fiziksel olarak büyümeden, ekonomik ve sosyal nedenlerden dolayı ayrılan tek memeli türünün insanlar olduğunu söyleyerek bu toplumsal önyargıya farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor.


  ETİKETLER:

  Çocuk

  ,

  toplum

  ,

  bakan

  ,

  zaman

  ,

  sosyal