'Tamamen' bilimsel

T-7 isimli sentetik uyuşturucunun yaratıcısı California, Lafayette'de oturan psikoaktif maddeler uzmanı Dr. Alexander Shulgin.

T-7 isimli sentetik uyuşturucunun yaratıcısı California, Lafayette'de oturan psikoaktif maddeler uzmanı Dr. Alexander Shulgin. 80'lerin büyük kısmını özel laboratuvarında deney tüpleri arasında halüsinojenler tasarlayarak geçiren Shulgin, hiç de Ortodoks olmayan metotlar kullanıyor. Bulduğu uyuşturucuların ilk etkilerini kendi üzerinde deniyor. 30 yıllık meslek yaşamında elde ettiği sonuçlar şaşırtıcı. 120'den fazla bileşik ve bu konuda 200'ü aşkın makaleyle kendini psychedelic araştırmaların öncüsü ilan etmesine şaşırmamalı.
Yarattığı tüm halüsinojen karışımlar içinde 2C-T-7, kendi deyimiyle en fazla umut vaat edeni. Hikayesi kısaca şöyle: Kendi üzerinde gerçekleştirdiği klinik deneyler sonucunda 16 Ocak 1986'da, artık tam kıvamına gelen T-7'yi denemek için evine bir grup bilim adamı ve sanat camiasından meraklıları çağırdı. O gün o grupta olan ve T-7 deneyimini yaşayanlar ancak beş gün sonra normale döndüklerini anlatıyorlar. Piyasaya girişi ise 1999 yılında Amsterdam'da gerçekleşiyor.
Ünü Avrupa'da da giderek yayılmaya başlayan T-7 Amsterdam'daki soft drug dükkanlarına Blue Mystic adı altında giriyor. De Sjamaan's adlı dükkanın sahibi Ananda Schouten'ın verdiği bilgiye göre T-7 kontrol edilebilir halüsinojen olarak, tanıtıldığından çok ilgi çekti. Kendilerine verilen yazılı malzemede yan etkilerinden söz edilmiyordu. Ancak 2000 yılında Amerika'da meydana gelen ölüm olaylarının ardından Hollanda yetkilileri T-7'nin zararlı olduğunu karar verdi ve tüm mağazalar T-7'nin satışını durdurdu. İşte tam da bu noktada Blue Mystic, internet üzerinden satılıp dağıtılmaya başlandı. Ancak pek çok ülkede satışı ve dağıtımı yasak kabul edilen uyuşturucuların yasal benzerlerinin satışı da yine yasadışı kabul ediliyordu. Durum böyle olunca T-7, araştırmalarda kullanılmak amacıyla satılan ve tüketimi yasak maddeler arasına girdi. Ancak serbestçe satılabiliyordu ve kullanımı da önlenemiyordu.
Shulgin buluşunun keyif ve eğlence için kullanılmasından üzüntü duyduğunu belirtiyor.
Ona göre bu tamamen bilimsel bir araştırmanın
bir parçası. Amaç ise insan beyninin sınırlarını bulmak, bilinmeyeni keşfetmek.