Tan Morgül'ün vize çilesi bu kez Alman basınında

Tan Morgül'ün vize çilesi bu kez Alman basınında
Tan Morgül'ün vize çilesi bu kez Alman basınında

Morgül?ün St. Pauli kulübünün 100. yıl kutlamaları davetlisi olarak yaptığı vize başvurusu reddedilmişti.

BERLİN - Almanya’nın Türkiye’den vize talep edenlere çektirdiği eziyet, bu kez spor yazarı Tan Morgül’ün Hamburg kentinin solcu futbol kulübü St. Pauli’nin 100. yıl kutlamalarının davetlisi olarak yaptığı başvuru reddedilince, Alman basınının da dikkatini çekti. Tageszeitung, ‘Gazeteciler dışarıda kalmak zorunda’ başlığı altında Türkiye’den vize başvurusu yapan gazeteci ve sanatçıların giderek daha çok ret yanıtı aldığını, zira Alman yetkililerin, bu kişilerin Almanya’da kalma niyeti bulunduğundan korktuğunu yazdı.
Haberde, serbest çalışsa da tanınmış bir gazeteci olduğu ve sık sık Avrupa’ya çıktığı aktarılan Morgül’ün, vize için defalarca konsolosluğa gitmek, pek çok yetkiliyle konuşmak zorunda kaldığı, kendisinden banka hesapları, kredi kartları, mal varlığıyla ilgili pek çok evrak ve yazılarından örnekler istendiği, konsolosluğun uçuş gününde son dakikada ulaştırdığı pasaporttan ise ‘Gitme gerekçesi, kalacağı 10 gün zarfında kendi kendi bakabileceğime inandırıcı bulunmamıştır’ yazan ret yanıtı çıktığı belirtildi. 

‘Almanya karşıtlığı artıyor’
Gazetedeki yazıda bunun tek örnek olmadığı, daha önce ressam Eray Özcan ve yazar Perihan Mağden ’in de reddedildiği, Berlin’le Cihangir arasındaki kültür alışverişi programının bu yüzden çöktüğü kaydedilirken, Almanlarla uğraşmak yerine Schengen uyarınca Fransa’dan vize alan Türklerin de Alman havaalanlarında “Doğrudan Almanya’ya geliyorsanız Alman vizesi almak zorundasınız, Paris’ten buraya gelseydiniz olurdu” denilerek yakalanıp uçağa konularak geri gönderildiği de aktarıldı.
Türk işadamlarının Alman vizesi sorunundan zaten yaka silktiği de eklenirken, gazete, bunun bürokratik değil siyasi bir sorun olduğunu, AB ile üyelik müzakereleri yürüten Türkiye’ye hâlâ Nijerya muamelesi yapıldığını, bunun da Türkiye’de AB ve Almanya karşıtlığını artırdığını yazdı. (taz)