'Tanrı erkek değil'

'Tanrı erkek değil'
'Tanrı erkek değil'
İngiltere'de Lordlar Kamarası üyeliğine seçilen ilk kadın piskopos olan Rachel Treweek, din insanlarına Tanrı'dan erkekmiş gibi söz etmemeleri çağrısında bulundu.

RADİKAL - İngiltere'de Lordlar Kamarası üyeliğine seçilen ilk kadın piskopos olan Rachel Treweek bugün Lordlar Kamerası'ndaki ilk oturumuna katılacak. BBC Türkçe'nin haberine göre; Anglikan Kilisesi'nin en üst düzey kadın din görevlisi olan Gloucester Piskoposu Treweek, "Bize Tanrı'nın insanları kendi suretinde yarattığı söylendi. Ben de Tanrı'nın suretinde yaratıldıysam o zaman Tanrı erkek olarak görülmemeli. Tanrı Tanrı'dır" dedi. Treweek, Tanrı'dan söz edilirken İngilizce'de erkekler için kullanılan 'He' ya da kadınlar için kullanılan 'She' zamirleri yerine sadece 'Tanrı' sözcüğünün tercih edilmesini istedi.
İngiliz The Independent gazetesine konuşan bazı üst düzey din kadınları, Anglikan Kilisesi'nde yıllardır devam eden bu tartışmada Treweek'e destek belirtti. Treweek Lordlar Kamerası'nda temsil edilen 26 din insanından biri olarak, sosyal adalet, mülteci, evsizler ve ev içi şiddet konularına odaklanmak istediğini söyledi. (BBC)