'Tanrı'dan korkma, hayatı yaşa!'

'Tanrı'dan korkma, hayatı yaşa!'
'Tanrı'dan korkma, hayatı yaşa!'

Kampanyanın mucidi komedi programları yazarı Sherine?ı (sol başta), ünlü ateist profesör Dawkins ve Britanya Hümanist Derneği başkanı Polly Toynbee de destekliyor.

Bugünlerde yolunuz Londra'ya düşerse, otobüslerin üstündeki 'Belki de Tanrı yoktur. Endişelenmeyi bırakın ve hayatın tadını çıkarın' mesajlarına şaşırmayın. Söz konusu olan yeni bir ürün tanıtımı değil, bir grup ateistin bol destek ve bağış alarak başlattıkları bir kampanya...

LONDRA - Britanya caddelerinde bir hayalet dolaşıyor; ateizm hayaleti! Üzerlerinde “Belki de Tanrı yoktur. Şimdi endişelenmeyi bırakın ve hayatın tadını çıkarın” yazan 800 kadar otobüse ülkenin herhangi bir yerinde rastlamak olası. 200’ü Londra’da, 600’ü de farklı kentlerde olmak üzere, belediye otobüslerine verilen ilanlarla başlayan ateist kampanya, Londra metrosuna verilen ilanlarla da sürüyor.
Fikir analığını, 28 yaşındaki komedyen Ariane Sherine’in yaptığı, British Humanist Association’ın (Britanya Hümanist Derneği - BHA) öncülüğünde yürütülen kampanya için şu ana kadar 140 bin pound (Yaklaşık 310 bin TL) bağış toplanmış. Bazı Londra otobüslerine yerleştirilen, insanları, Tanrı’yı reddedenlerin cehennemde yanacağı konusunda uyaran bir web sitesinin adresini de içeren Hıristiyan propagandası yapan ilanlara sinirlenip kolları sıvayan Sherine, BHA’nın ve ‘The God Delusion’ (Tanrı Yanılgısı) adlı bestseller kitabın yazarı, Oxford Üniversitesi’nden ateist profesör Richard Dawkins’in de desteğini almış.
 
Ünlü ateistlerden alıntılar olacak
Metroda da yer alacak ilanlarda, aralarında Albert Einstein, Douglas Adams ve Katharine Hepburn gibi gibi ateist olan ya da en azından bir yaratıcının varlığına şüpheyle yaklaşan isimlerden yapılmış alıntılar da kullanılacak. Sherine, ateist ruhu yayan otobüslerin işe gitmek üzere yola koyulan insanların yüzlerine bir gülümseme yayacağını düşünüyor. “Bağışlar hâlâ devam ediyor ve toplanan meblağ sandığımızın çok üstünde. Bu, Britanya’da düşünce özgürlüğü bakımından çok önemli, insanların inandıklarını söyleme özgürlüğüne sahip olduğu bir ülkede yaşadığım için çok mutluyum” diyen Sherine, Richard Dawkins ve BHA yöneticisi Hanne Stinson dışında, filozof AC Grayling ve televizyon yapımcısı Graham Linehan’ın da desteğini aldı. Aktör Stephen Fry ve yazar Charlie Brooker da kampanyaya destek mesajları gönderdi. BHA’ya göre Britanya’da nüfusun yüzde 30-40 kadarı dine inanmıyor, bu oran gençler arasında yüzde 65’i buluyor. Hanne Stinson’a göre, kampanya hakkında yorum yapan insanların çoğu, ana sloganı insanları dindar olmamaktan dolayı endişelenmemeleri konusunda rahatlatmayı amaçlayan sade bir cümle olarak değerlendiriyor. Stinson, “İnsanlar din olmadan da mutlu, eğlenceli ve faydalı bir yaşam sürebilir” diye konuşuyor. 

‘Din bombardımanı altındayız’
Sherine, ilk başta ilanların ülkenin ikinci büyük toplutaşıma firması Stagecoach tarafından engellenebileceği endişesini yaşamış. Zira, firmanın ortaklarından Brian Souter, aynı zamanda uluslararası evanjelik Hristiyan tarikatı Nazarene Kilisesi’nin de üyesi. Stagecoach’tan yapılan açıklamaya göre, tüm ilanlar otobüslerin üstüne yazılmadan önce kontrol edilmiş. Sözcünün yaptığı açıklamada, “Bu ilan Britanya’da bir grup otobüsün üzerinde yer alacak. Reklam Standartları Kurumu’ndan izin aldık” deniliyor. Teoloji üzerine bir düşünce kuruluşu olan Theos yetkilileriyse, kampanyanın, insanların Tanrı’yı düşünmesini sağlamak açısından harika bir yol olduğu kanısında.
Dinin 11 Eylül’den beri kamuoyunda eskiden olduğundan daha büyük bir role sahip olmaya başladığını söyleyen Prof. Dawkins, Britanya’da sürekli dinin bombardımanı altında kalındığına dikkat çekiyor: “Sadece Hıristiyanlar değil, bir Tanrı olduğuna inanan diğer dinlere de propaganda yapma hakkı veriliyor.” (The Guardian, Reuters)