Tanrı'yla konuşmak bir dostla dertleşmeye benziyor

ANKARA - Danimarkalı bilim insanları, Tanrı’yla konuşmanın, bir dostla konuşmaya, dertleşmeye benzediğini ortaya çıkardı. Aarhus Üniversitesi’nden Uffe Schjoedt ve ekibi, araştırmayı bir grup Hıristiyan üzerinde yaptı. Araştırma çerçevesinde, katılımcılara önce ezbere bildikleri dualar okutuldu. Daha sonra Tanrı’yla konuşmaları istendi. Her iki uygulama sırasında manyetik rezonans (MR) yöntemiyle beyin faaliyetleri gözlemlendi. Dualar okunduğu sırada beynin öğrenilen metinlerin okunmasıyla ilgili bölgesi faaliyete geçerken, Tanrı’yla konuşurken beyinde aktif olan bölgelerin, bir arkadaşla konuşurken, dertleşirken faaliyete geçen bölgelerle aynı olduğu görüldü.
Konuşma sırasında Tanrı’nın gerçek bir kişi gibi algılandığı, dilenen şeyler karşısındaki olası tepkisinin ölçülmeye çalışıldığı MR’dan anlaşıldı. 

‘Kişinin inanmasıyla ilgili’

Uzmanlar bu sonuçlardan sonra kontrol deneyi yapmaya karar verdi ve aynı kişilerden Noel Baba’yla konuşmaları istendi. Bu kez beynin bilgisayar oyunu oynarken faaliyete geçen bölgeleri aktif hale geldi. Bilim Uzmanlara göre Noel Baba’nın var olmadığını bilen katılımcılar onun tepkisini ölçmeye de gerek duymadı.
Deney hakkında görüşü alınan, Oxford Üniversitesi’nden psikolog Robin Dunbar, “Bunun Tanrı’nın var olup olmamasıyla ilgisi yok. Kişinin Tanrı’ya inanmasıyla ilgili” yorumunu yaptı. (aa)