Tarifsiz şantözün ifadesi

Tarifsiz şantözün ifadesi
Tarifsiz şantözün ifadesi
Ergenliğinin sivilceli ve göz yaşı dolu günlerine dönmek isteyenler için Mariah Carey bir kez daha işbaşında. Şarkılar buram buram 90'lar kokuyor.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Mariah Carey diskografisi birbirinden tuhaf isimli albümlerin üst üste eklenmesiyle büyümeye devam ediyor. Mimi’nin Özgürlüğü ve Kusurlu Bir Meleğin Anıları derken bu kez karşımıza en az onlar kadar tuhaf olan ‘Ben. Ben Mariah... Tarifsiz şantöz.’ çıktı.
All I Want For Christmas Is You’nun et, süt ve yününden bir kez daha faydalanmak için kotarılan 2010 tarihli Merry Christmas II You, pas geçilecek olursa tam beş uzun yıl süren sessizliğin ardından gelen bu yeni albüm, Carey’nin ‘hâlâ buradayım’ savının arkasını kolluyor. Bu yüzden de stratejik açıdan büyük önem taşıyor. Vision Of Love ile başladığı kariyerinde yaklaşık 10 yıl boyunca zirvede kalmayı başaran Carey, 1999 yılındaki Rainbow albümünden bu yana düşe kalka da olsa yoluna devam etti.
Mariah’nın Def Jam etiketli bu son stüdyo çalışması adeta bir zaman makinesi gibi. Sanatçının 90’lardaki ışıltılı günlerine göndermeler yaparken, günümüzün hip-hop ve R&B hız trenini de yakalamaya çalışıyor. Zira bizzat kocası Nick Cannon, onun bu albüm için özellikle kendi adını taşıyan 1990 tarihli ilk stüdyo albümü ve sonrasında gelen Emotions’dan ilham aldığını zaten söylemişti. Bu açıklama , ergenliğinin en sivilceli ve en göz yaşı dolu günlerini bu iki albümle geçirmiş olan bir jenerasyon için bu haber pek heyecan vericiydi doğrusu.
Hamileliği, büyük umutlarla piyasaya sürülen Triumphant (Get ‘Em) adlı şarkısının dibe vurması, eşi Nick’in sağlık sorunları ve hatta Def Jam ile Island plak şirketlerinin sancılı bölünmesi gibi türlü sebeplerle sürekli ertelenen bu albüm için oldukça kalabalık bir ekip stüdyoya kapanmış. The Art of Letting Go, You Don’t Know What To Do ve Meteorite gibi buram buram doksanlar kokan şarkıları pek sevdik. Ancak favorimiz yine de albümün en büyük sürprizi olan George Michael cover’ı One More Try oldu. Kısacası tarifsiz şantözümüz Mariah bizi bu kez gerçekten şaşırtmayı başardı!