Tarihi geçmiş yiyecek marketi açılıyor

Tarihi geçmiş yiyecek marketi açılıyor
Tarihi geçmiş yiyecek marketi açılıyor
ABD'de bir işadamı sadece tarihi geçmiş yiyecekler satan bir süpermarket ile bir restoran açacağını açıkladı.

ABD ’nin Boston kentinde sadece tarihi geçmiş yiyecekler satan bir süpermarket açılacak. Yiyeceklerin üzerindeki son kullanma tarihleri yüzünden ABD’de satın alınan yiyeceklerin % 40’ı çöpe atılıyor. Tarihi geçmiş birçok gıdanın yenebilir olduğuna dair bir rapor hazırlayan Doğal Gıdaları Savunma Konseyi (NRDC) gıda uzmanı Dana Gunders, bazı son kullanma tarihlerinin sağlık için değil, tat açısından önem taşıdığını söylüyor. BBC’nin haberine göre önümüzdeki yıl başlarında adamı Doug Rauch, sadece tarihi geçmiş yiyecekler satan bir süpermarket ile bir restoran açacağını açıkladı. Gunders, “Tortilla cipslerini son kullanma tarihinden bir ay sonra da yeseniz, sizi hasta etmez. Ama tadı biraz bayat gelebilir” diyor. Bunları yağlayıp fırına sürerek yeniden çıtır hale getirebilirsiniz. Kapalı bir kapta saklayıp nemlenmesini önleyerek daha fazla dayanmasını sağlayabilirsiniz.
Gunders, yoğurdun ömrünün de altı haftadan fazla olduğunu ve üzerinde oluşan küf tabakasının atılarak yenilebileceğini söylüyor. “Ben son kullanma tarihinin üzerinden aylar geçmiş yoğurtlar yiyorum; şimdiye kadar hiçbir sorunla karşılaşmadım.” Gunders, çikolatanın da oldukça dayanıklı olduğunu belirtiyor. Çikolatanın hava ile teması sonucunda üzerinde oluşabilecek beyaz tabakanın küf olmadığını, eriyip yüzeye çıkan zararsız yağ olduğunu belirtiyor.
Yumurtaların da gereğinden çok daha erken çöpe atılmasından şikayet eden Gunders, yumurtanın 3-5 hafta tazeliğini koruyabileceğini ifade ediyor. Ancak Minnesota Üniversitesi’nde gıda bilimi profesörü Ted Labuza, Salmonella bakterisinin ürememesi için yumurtaların 5 santigrat derecenin altında saklanmasını tavsiye ediyor. Bozulan sütün kötü koku ve tat ile kendisini belli edeceğini ifade eden Labuza, sütün oda sıcaklığında saklanmaması, havadaki mikropların sütü bozacağını, bu nedenle derhal kapağının kapatılıp 2 derece civarında, buzdolabında saklanması gerektiğini söylüyor.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  BBC

  ,

  Boston

  ,

  Beyaz

  ,

  Hava

  ,

  gıda

  ,

  ,

  rapor

  ,

  derece

  ,

  koku