Tarihin 100 tanığı

Tarihin 100 tanığı
Tarihin 100 tanığı

Auschwitz

Gazeteci Korcan Karar'ın tarihi anları yakaladığı çok özel 100 fotoğraf 16 Mayıs'a kadar İstanbul Modern Sanat Galerisi'nde görülebilir

Foto muhabirliği ve gazetecilik yaptığı sürece tanık olduğu önemli anları sahip olduğu yaklaşık 55 bin adet dia-pozitiften oluşan bir fotoğraf arşivinde toplayan Karar, 100 fotoğrafını Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen açılışla fotoğrafseverlere sundu. Korcan Karar Sergisi, Esma Sultan Yalısı’ndan düzenlenen açılış töreni sonrasında; Beşiktaş , Barbaros Bulvarı’ndaki İstanbul Modern Sanat Galerisi’nde 16 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek. “Günümüz dijital teknolojisi kullanılmaksızın çekilen görüntüler, zor koşullarda çekildiğinden çok daha değerli” diyen Karar’ın fotoğraf kareleri günümüzde çok az kullanılan Nikon F3 makineler ile manüel olarak çekilmiş ve dia-pozitif filmlerle basılmış.
Karar sergiyi, “Haber yaparken zaman darlığından dolayı sanatsal açıdan düşünülmeden, anın yakalandığı, hatta zaman zaman tek kare çekilmiş enstantanelerin de olduğu fotoğrafların zor koşullarda çekilmiş olması onları çok daha değerli kılıyor. Bu fotoğrafların değeri hem çekiminde hem basımında yaşanan zorluklarla olduğu kadar fotoğraflara duyulan heyecanla da artıyor” diye anlatıyor. Öte yandan sergide, Pakistan Başbakanı Benazir Butto’nun Tansu Çiller’le birlikte Sırp katliamının durdurulmasına dikkat çekmek için Bosna’ya yaptıkları ziyaretinden, Turgut Özal’ın cenaze fotoğraflarına, birçok tarihi olayın ölümsüzleştiği kareleri görmek mümkün.