Taşmektep'te felsefeden ekmek yapımına...

Taşmektep'te felsefeden ekmek yapımına...
Taşmektep'te felsefeden ekmek yapımına...
Kaz Dağları'ndaki Adatepe Taşmektep, 10 Temmuz'dan itibaren felsefeden peynir ve ekmek yapımına çeşitli konularda atölyelere ev sahipliği yapacak.

Kaz Dağları’ndaki Adatepe Köyü’nde terk edilmiş ilkokul binasında yaz aylarında düzenlenen Taşmektep Seminerleri’nin bu yılki programı belli oldu. Bilginin en demokratik biçimde değişimi için olanak yaratmayı amaçlayan Taşmektep Seminerleri’nde felsefeden tarihe, bilimden sanata, seramikten köylülerle birlikte erişte, ekmek, peynir yapmaya kadar onlarca değişik konuda atölye çalışması düzenleniyor. 10-13 Temmuz arası düzenlenecek deneyimli müzik, ses ve hareket eğitmeni Tugay Başar’ ile Ritim Atölyesi’yle başlayacak etkinlikler, dinler tarihi konusunda sayılı uzmanlardan Kürşad Demirci’nin 17–20 Temmuz’daki ‘İslam Tarihinde Heterodokslar, Zındıklar Ve Zındıklık’ konulu semineriyle devam edecek. 2-3 Ağustos arası Harvard Üniversitesi’nden Türkolog Gönül Tekin’in ‘Sümerde Başlayan Bir Aşk Hikayesi: Temmuz ve İştar’ konulu seminerinde ev sahipliği yapacak Taşmektep, 28–31 Ağustos arası düzenlenecek ‘Beden ve Giysi Hakkında Her Şey’ üzerine bir atölyede kostüm tasarımcısı Çağla Ormanlar Ok, sanatçı Sevinç Altan ve sanat tarihçi Zerrin İren Boynudelik’i ağırlayacak.
9 Temmuz’dan itibaren her çarşamba saat 21 00’de yazlık sinemada ücretsiz film gösterimlerin düzenleneceği Taşmektep’un bu yılki yaz okulu 4–7 Eylül arası Buğday Derneği, Bayramiç Yeniköy Kazdağları Ekolojik Yaşam ve Tohum Derneği ile Adatepe köylülerinin katılacağı ‘Ekmek ve Kışa Hazırlık Atölyesi’yle sona erecek. www.tasmektep.com, Tel: 0286 752 59 99