Tatilde 'değerli yalnızlık'!

Tatilde 'değerli yalnızlık'!
Tatilde 'değerli yalnızlık'!
Denizde, restoranda, barda, yabancı bir kentin sokaklarında yalnız takılmak. Koca bir haftayı 'kendini dinleyerek' geçirmek. Eylül ayı biraz da 'değerli bir yalnızlık' içinde tatil yapmayı seçenlerin ayı...
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

“Kalın giysem terlerim, ince giysem üşürüm” kafası yaşayan bir hava var dışarıda. Yazın ‘son demleri’ klişesi yüzümüze çarparken, hâlâ tatile çıkmayan var mı aramızda? Var! 

Temmuz sıcağında dolup taşan sayfiye yerleri hesaplı, sakin ve makul alternatif arayışındakilere “Eylül’de gel” diyor. Ama özellikle de ‘tek başına’ tatile çıkma niyetindekilere… 
Misal plansız, programsız çıkılan yollarda, hiç tanımadığın bir yeri keşfederken, ister istemez kendini de keşfeder insan. Peki ama yalnızlık dediğimiz şu mefhum? Sıkılmaz mı insan ya da korkmaz mı tek başına olmaktan?

Kimisine göre tatil bir nevi kaçıştır. “Ya hep beraber, ya hiçbirimiz” demek zorunda olmadığınız, kurtuluşun ‘tek başına’ olduğu bir kaçış. Dönüşü muhteşem olanından. “Çünkü insan yalnızken kat ettiği yollardan, ne zaman geri dönse yeni bir haber getirir” demiş ya Edip Cansever, aynı ondan. 

Kalabalık bir arkadaş grubuyla tatile çıkmak yerine, yolu ‘değerli yalnızlık’tan geçenlere sorduk: Neden? ‘Çünkü’sü aşağıda…

'YALNIZ KOVBOY OLABİLİYORUM'

UMUT YÜKSEL
YAŞ:
24
MESLEK: REKLAMCI

NEDEN? 
Özgürce gezebilmek için… Çevremde “Şurayı da gezelim, burada çok durmayalım, sıkıldım” diyenler olmadan, tek başına bir şehri tanıyabilmek için. Yol arkadaşı dırdırından zerre hazzetmediğim için. En önemlisi, kendimi daha iyi tanıyabilmek için.

NEREYE?
Daha çok sırt çantamı alıp interrail yaparım. Daha evvel Yunanistan’dan yola çıktım, Hollanda’ya kadar trenle gittim. Gezdiğim şehirlerin haddi hesabı yok. Sokaklarda yattım, yollarda sayısız insan tanıdım. Hâlâ görüştüklerim var aralarında.

NELER YAPAR?
Uzun tren yolculuklarında çok kitap okuma fırsatım oldu. Ama yolculuk sonrasını da verimli kullandım. Sabahları müze ve tarihi yerleri gezer, öğlenleri o ülkenin mutfağını keşfeder, akşam ünlü bir meydanda soluklanır, gece de kaldığım hostel’dekilerle gece hayatına bakarım. 

ARTISI/EKSİSİ
En büyük eksisi, doğru düzgün bir fotoğrafımı çekecek kimsenin olmaması. Yani o kadar Pisa’ya gittim, “Kule düşüyormuş da ben de tutuyormuşum gibi” çekilen bir fotoğrafım yok. Artısı ise tek başına takıldığım için ‘yalnız kovboy’ olabiliyorum. Bu da üzerimde baskı yaratmıyor. 

'YENİ İNSANLARLA, SPONTANE BİR TATİL'

HAZAL CEREN BİÇİCİ
YAŞ: 22
MESLEK: YENİ MEZUN

NEDEN? 
Değişim için yeni şeyler çıkıyor karşıma. Tek başıma çıktığım tatilde başka insanlarla tanışmam daha olası. Tatil duygusundan çok bir macera duyusu hâkim oluyor. Hayat monoton, gezmek harika... Böyle taze şeyler geliyor hayatına. 

NEREYE?
Nereye gideceğim fark etmiyor. Önemli olan bir yeri tek başına keşfe çıkabilmek. Brezilya ve Uruguay’a da gittim, Çeşme’ye de. Uruguay’a yeni yerler görmek, oranın kültürünü görmek için, Brezilya’ya da Salvador de Bahiya’daki egzotik kültürü tanıyabilmek için gittim. Ama benim için yer o kadar da önemli değil.

NELER YAPAR?
Turistik yerlere giderim öncelikle… Oradaki insanların nerelerde takıldıklarını öğrenirim. İlla ki oradan birileriyle tanışırım. Tanıştığım insanlar genelde beni gezdirir. O şehirden olmayan insanları pub’larda bir araya getiren organizasyonlar da olur. Onları araştırırım. Yalnız kalma işini şansa bırakmak istemiyorsan, oralarda seninle aynı durumda olan, kimseyi tanımayan, dünyanın farklı yerlerinden gelen insanlarla gezme şansın oluyor. 

ARTISI/EKSİSİ
En büyük dezavantajı, başına bir şey gelirse sana yardım edecek bir arkadaşın yok. Avantajı ise yeni insanlarla tanışıp, daha spontane bir tatil geçirmek. 

'BİR ŞEY YAPMAK ZORUNDA DEĞİLİM'

TUĞÇE TEKMEN
YAŞ: 31
MESLEK: EDİTÖR

NEDEN?
Çok hızlı karar veren bir insanım. Bir yere gideceksem çok fazla düşünmem. Koşullar uygunsa çantamı toplar giderim. 

NEREYE?
Gideceğim yerlere tesadüfen tanıştığım insanları dinlerken karar veriyorum. Merak ettiğim birçok yer var. Fırsat bulduğum anda harekete geçiyorum. Belli bir amaç yok. 

NE YAPAR?
Gün içinde pek çok mekân gezerim, ortamın hissini alırım. Mümkün olduğunca çok insanla tanışırım, muhabbet ederim. Gezerken plan yapmam. Araç kullanmam, hep yürürüm... Bu şekilde daha fazla olasılıkla karşılaştığımı düşünüyorum. Kendimi bulunduğum alana teslim edip onun bana göstereceklerine bırakırım. 

ARTISI/EKSİSİ
Dezavantajı yok bence. Avantajı ise özgür olmam. Dediğim gibi hızlı karar verebiliyorum dolayısıyla yanımda biri olunca iç sesimi dinlemem zorlaşıyor. İnsanlar planlı gezmeyi seviyor, pek bana göre değil. Bir yere gitmemin nedeni, bir şey yapmak zorunda olmamam. Büyük bir şehirdeysem sokakta bir bankta saatlerce oturup düşüncelerimin akmasına izin veriyorum ya da doğadaysam saatlerce bir tepede oturup manzaraya bakıp zihnimi dinlendirebiliyorum. Bu şekilde kendimi bulduğumu düşünüyorum.

'KİMSEYE BAĞLI DEĞİLSİN'

YONCA KIRIMLI
YAŞ:
28
MESLEK: PSİKOLOG

NEDEN?
Tatil benim için hem dinlenme hem de keşiftir. Sadece etrafı değil kendimi de keşfederim. Her yolculuk kendimle ilgili bir bilinmezi aralar, bir soruya cevap olur, bazen de yeni bir soru yaratır. Bunu birisiyle beraberken yapamazsınız.

NEREYE?
Tatil için sadece yurtdışını tercih ediyorum. Çünkü benim için tatil “Her şey dahil” bir otele gidip açık büfe ve deniz-havuz odaklı bir konsept değil. Herkesin dinlenme anlayışı farklıdır. Ben nehir kenarındaki bir parkta oturup insanları gözlemlemeyi severim. Fotoğraflarını gördüğüm 16. yy’dan kalma bir yapıyı canlı görmek daha çok mutlu eder.

NE YAPAR?
Yalnız çıkmayı planladığım bir tatilde tur şirketini tercih etmem. Tamamen özgür olmak isterim. Öncelikle bir Tourism Info bulup harita edinir ve bir rota çizerim. Gelmeden yaptığım araştırmaları gözden geçirip en bilinen noktalardan başlamak üzere gezmeye başlarım. Ülkemdeki yeme alışkanlıklarımı tamamen gözardı edip oranın yerlileri ne yiyor, ne yapıyorsa onları yaparım. Seyahatimdeki bir günü tamamen boş bırakır ve sokaklar nereye götürürse oraya gider, spontan davranırım.

ARTISI/EKSİSİ

En büyük avantajı özgürlük. İstediğin saatte istediğin yerde olabilirsin, kimseye bağlı değilsin. Daha kısa sürede daha çok yer görebilirsin. Tamamen kendinle olunca yolculuk daha çok içselleşir. En büyük dezavantajı ise fotoğraf konusunda yaşıyorum. Her istediğim yerde kadrajın içinde olamıyorum.

'YURTDIŞINDA DAHA SOSYALSİNİZ'

PAPATYA YILMAZ
YAŞ:
29
MESLEK: MENAJER

NEDEN?Daha başından plan yaparken insanlardan ne kadar yakın arkadaşlarım da olsa sıkılıyorum zira her kafadan ayrı ses çıkıyor ve bir şekilde bir yerde isteklerinizden fedakarlık yapmak zorunda kalıyorsunuz. O yüzden ‘Yalnız tatil benim tatilim’ mottosu ile yola çıkıyorum. Arkadaşlarla da tatilin tadı başka ama o benim tatilim değil, hepimizin oluyor. Sürekli yapmayı tercih etmiyorum.

NEREYE?Yurtiçinde Kaş şu ana kadarki tek tercihim sebebi ise klasik tatil şehirlerinden çok farklı olması. Öncelikle isterseniz kimsenin olmadığı bir koyda takılabilir isterseniz naif insanların olduğu hoş bir koyda herkesin arkadaşınızmış gibi davrandığı bir ortam yakalayabiliyorsunuz. Tek başıma gidiyorum ama istersem herkes arkadaşım olabiliyor ve beraber plan yapmış, birbirimize zorunlu insanlar olmuyoruz. Yurtdışında yalnız iseniz aslında daha sosyal oluyorsunuz çünkü yanınızda biri varsa dışarıya dönük olamıyor insan. Ama yalnız ise daha sosyal oluyor ki yabancı bir ülkede bu şekilde arkadaşlarınızla olacağından kat kat daha fazla eğlenebiliyorsunuz.

NE YAPAR?
Yeni insanlarla tanışıp sohbet ederim istersem. Şehri keşfederim. Yazlık beldeyse tüm gün deniz-kum birilerine ihtiyacımın olmadığı anlar zaten. Akşamları bir bara gider barda oturur yemek yer bir şeyler içer ve çalışanlarla sohbet ederim. 

ARTISI/EKSİSİ
En büyük avantajı daha çeşitli ve heyecanlı bir tatil imkânı olması. Zira anlık kararlar verip davranabilir yepyeni insanlar tanıyıp ilginç maceralar yaşayabilirsiniz. Tek dezavantajı ise daha pahalıya gelmesi çünkü çift ya da daha fazla kişilere kalacak yer konusunda uygun fiyatlar oluyor ama tek kişi iseniz öyle olmuyor maalesef.

'DÜŞÜNMEDEN ÖZGÜRCE HAREKET EDİYORUM'

İPEK ATCAN
YAŞ:
25
MESLEK: SUNUCU
 
NEDEN?Tek başıma tatile çıkmakta en sevdiğim nokta ne yapacağıma kendi karar veriyor oluşum. Kaçta kalkacağım, nerede yemek yiyeceğim, nerede eğleneceğim, o an sıkıldım mı, sıkılmadım mı... Kısacası her ne yapacaksam/istiyorsam ikinci, üçüncü kişileri düşünmeden özgürce hareket ediyor olmak.

NEREYE?
Özel bir tercihim yok ama genelde Bodrum’a gidiyorum. Yalıkavak o anlamda güzel bir yer. Hem turistik olmak yerine ‘mahalleli’ bir hayatı var hem de nispeten sakin diğer yerlere göre. Ayrıca eğlenceye de bir adım uzakta. 

NE YAPAR?
Uyan, denize gir, kitap oku, şezlongda tekrar uyu, varsa güzel bir aktivite konsere/bara git şeklinde seyrediyor. Kendi başıma rakı sofralarını da seviyorum tatilde. Kimsenin baktığında anlam veremediği, hep birini beklediğimi sandığı rakı sofraları! Gece deniz kenarı da yalnızken güzel olabiliyor. 

ARTISI/EKSİSİ
Avantajları tamamen özgür olabilmek. Dezavantajı ise bazen evdeki hesap çarşıya uymuyor ve “Bir hafta yaparım” dediğin tatil üçüncü gün sıkabiliyor. Yine de o üç günlük dinlenme, kalabalık bir tatilin bir haftasından çok daha iyi gelebiliyor.