Tatilden sonra eve dönmesi de güzel

Tatilden sonra eve dönmesi de güzel
Tatilden sonra eve dönmesi de güzel
Haber: Pişo - pisokedi@gmail.com / Arşivi

PİŞO’NUN GÜNLÜĞÜ
Kısa tatilimizden döndük. Tahminimden iyi geçti. En azından eşek arıları bir tarafımı sokmadı. Balık havuzuna kitlenmişken dengemi kaybedip suya düşmem dışında bir kaza yaşamadım. Evin kedilerinden Tırmık’la çok iyi anlaştık. O da erkek kedi olmasına rağmen oldukça yumuşak başlı bir hayvan. Benimle iktidar kavgasına girmedi. Küçükken damdan düşüp kafasının üzerine çakılmasının bir tesiri olabilir. Gittiğimiz güney köyünde kedilerin adeti, gece dolanmak, gündüz ise bulunan en serin köşede uyumak. Ev, eski bir taş ev olduğundan içerisi serindi. Biz de gündüz evde takıldık.
Diğer kedi Maske, geçen sene olduğu gibi benden hiç hoşlanmadı. Ama neyse ki bulaşmadı da... Kadınla en sevdiğimiz şey, bahçedeki salıncakta sallanmak oldu. İlk önce korktum hatta biraz da midem bulandı ama sonra alıştım. En keyifli gecemiz evde balık pişirildiği akşam yaşandı. Bizimkiler genelde evde balık pişirmez. O yüzden omega 3’ü sadece ton balığı konservesinden alıyoruz. Ama köy evinde süper balık pişirdiler. Biz de nasiplendik.
Kadının her zamanki gibi aklı bir karış havada olduğundan deniz kenarında numaralı gözlüğünü kaybetti. Şu sıra sürekli bir şey unutma ve kaybetme döneminde. Adam arkasını topluyor. Bu tatilde adam olmayınca iyice dağıldı. Son gece beni unutup İstanbul’a dönecek diye çok korktum.
O yüzden sürekli miyavlayıp yanından ayrılmadım.
Tatil güzeldi de, eve dönmek de iyi geldi. Kiraz’ı özlemişim. Cadaloz ama seviyoruz işte. Adam hâlâ Ankara’da olduğu için evde sessizlik hâkim. O gelince gürlemeye başlar. Kadın bilgisayarıyla yekvücut olmuş durumda çalışıyor. Yemeğimizi suyumuzu vermeyi unutmasın diye sürekli pati atıp duruyoruz. Gözlüğünü kaybettiği için bir yerlerden 15 sene önceki gözlüğünü buldu. Onu takıyor. Şu anda masrafa girip yenisini alamazmış.
Bir de pötikareli elbisesi var. Bu kombinasyonla iyice bayan Rottenmayer oldu. Zaten adam gece çıkarken o elbiseyi giydiriyor ki polis falan çevirmesin. Çünkü elbisenin içinde kadını görünce direkt ‘Bu otoriter kadın kimseye içki miçki içirmez, zaten kimse de böyle bir kadınla kafa çekmeye gitmez’ diye düşünüp ‘Geç’ diyorlarmış. Üstüne bu gözlük de eklenince tam oldu. Bizde durumlar böyle.
Kalın sağlıcakla. 
 
Acar muhabir Pişo’dan haberler 
* Brindi eve döndü
Şubatta Kanada’nın Halifax kentinde haksız yere ölüm cezasına çarptırılan Brindi’nin haberini iletmiştik. Bu köpeği kurtarmak için Facebook ve Twitter üzerinden yapılan protestolar işe yaradı. Davada Brindi’nin sahibi haklı bulundu ve uzun süredir bir kafeste tutulan Brindi evine döndü. Tüm dünyadan hayvanseverlerin internet üzerinden dayanışması sonuç getirdi. Umarız bu, diğer hayvan hakları konularında da tekrarlanır. 

* ‘Kedi Aklı’
Arif Damar’ın, adını ‘Kedi Aklı’ isimli şiiirinden alan bu şiir kitabını, en sevdiğim site olan www.kedidefteri.com da gördüm. Kitap Ekim 1959’da İstanbul Matbaası tarafından basılmış. Kapak düzeni ve içindeki tek resim de ünlü ressam Orhan Peker’e ait. İşte bir alıntı: “Bir diyeceğim yoktu hüzünden yana / Yıpranıyordu kötü kadınlarda aşkım pis karanlıklarda / Yetmiyordum yeni insanlara yetişemiyordum / Ölür kalırdım belki de sokak aralarında bir kenarda.”

* Kedileri süs eşyası olarak görmeyenler için...
İşte bir site daha: www.sokakkedisi.net. Kendilerini şöyle tanımlıyorlar: “Kedileri süs eşyası olarak görmeyen ve hayatı kedilerle paylaşmanın bir ayrıcalık olduğunu bilenler için buluşma noktası olmak dileğiyle yola çıktık. Kedileri ev kedisi, sokak kedisi, cins kedi ayrımı yapmadan seviyor ve kedi beslenmesi, bakımı, sağlığı hakkında kapsamlı ve güvenilir bilgiye ulaşmak istiyorsanız aramıza hoş geldiniz”. Kediseverlere tavsiye edilir. 

Hazırlayan: Esra Okutan