Tatili sonbahara saklayanlara sakin rota: Kaş

Tatili sonbahara saklayanlara sakin rota: Kaş
Tatili sonbahara saklayanlara sakin rota: Kaş
Zamana direniyor, bir o kadar da yeniliğe açık... Antalya'nın en uzak beldesine ulaşım artık daha kolay. Sezonu 29 Ekim'de biten Kaş, gecikmeli yaz tatili için ideal. Plajlara, yeme-içme ve eğlence mekânlarına bir göz atalım...

2001’den bu yana müdavimi olduysak, diğer tatil beldelerini es geçip kilometrelerce uzağa gitmeyi göze aldıysak bir nedeni olmalı. İki şort, dört-beş tişört, bikini, terlik, havlu... Küçük bir bavulla koca bir haftayı özgürce geçirebileceğiniz bir mekân Kaş. Mavinin her tonu denizi daha kış aylarında aklınıza düşüyor. Ve tabii ki diğer müdavimlerle buluşma ihtimali, dost ortamlar, her yıl aynı barda, plajda sizi bekleyen aynı işletmeciler, çalışanlar. Zamana meydan okuyor Antalya’nın Kaş ilçesi. Ama yenilenmeye de karşı durmuyor. Örneğin marinasını ziyaret eden tekne sayısı yıldan yıla artıyor.
Eskiden ulaşım zordu. İki otobüs şirketiyle 15 saati alıyordu İstanbul -Kaş arası. (Antalya Havaalanı’ndan da kısmen dört saat sürüyor) Artık Dalaman Havaalanı’na artan uçuşlar ve ardından ‘gezinet’in beldeye sağladığı direkt servisle (Dalaman-Kaş iki saat) ulaşım rahatladı. Bu da beraberinde Kaş’ın çehresini hafiften değiştirdi. Artık sokaklarda fönlü, topuklu ayakkabılarıyla akşam yemeğine giden kadınlara ve onlara eşlik eden beyaz gömlekli erkeklere rastlamak mümkün.
Aslında dalma sevdalılarının mekânı olan Kaş; antik batıkları, amforaları, mağaraları ve balık çeşitleriyle Akdeniz’in en önemli dalış merkezi. Derinlere merakınız yoksa test dalışı yapmak şart Kaş’ın hakkını vermek için. O yüzden Cenk Hoca’ya (Metinkaya) her gittiğimizde selam çakar, hürmet ederiz beş metre de olsa bizi dalmaya ikna ettiğinden.
Küçükçakıl ilk akla gelen plaj. Kaş’ın merkezinde, kalacağınız otel-pansiyonlara, butik otellere yürüme mesafesinde. (İlçede şimdilik 5 yıldızlı otel yok) Büyükçakıl Plajı güneşi batırmak için en güzel manzaraya sahip. Kalabalıktan kaçıp kafa dinlemek isterseniz Limanağzı deriz. Merkezdeki küçük motorlarla ulaşım sağlanıyor koya. Limanağzı’nda iki yıldır müdavimi olduğumuz yer ise Delos. Salaş, kendi halinde. Gece kalmak isteyenler için konaklanacak alan da var. Hatta tüm tatili orada geçirebilirsiniz. Sabah denizin sesine, tavuk, horoz sesleri de karışıyor. Bilal’in Yeri ve Nuri’nin Plajı da Limanağzı’nın diğer alternatifleri.

Arap mutfağı da var, caz bar da...

Gelelim yeme-içme, eğlenceye. Kaş denince ilk akla gelen bar Mavi. Hi Jazz, Hideaway her sene uğradığımız, zaman geçirmekten zevk aldığımız mekânlar.
 
  Mavi Bar
Echo yeni yerinde son yıllarda sahneye çıkan kendine özgü müzisyenlerle dikkat çekiyor. Bülent Ortaçgil, Jehan Barbur, Birsen Tezer ilk akla gelen isimler. Bu sene Yasemin Mori vardı kısmetimizde. Dolunaya, Mori coşkusu eşlik etti. Ve konser ‘Her yer Taksim, her yer direniş’ sloganıyla sona erdi. Kaş’ta Gezi ruhu yaşamaya devam ediyor. Birçok mekân, plaj sizi kapıda ‘Diren Gezi Parkı’ yazılı panolarla karşılıyor.
Gelelim yeni keşiflerimize. Yemek için ilk durağımız Zaika Ocakbaşı... Arap mutfağı ağırlıklı mekânın mönüsünden birkaç örnek: Lor mahlutu, Lübnan usulü mütebbel, fattuş salata, Antep ezmesi... Kebap çeşitlerinin yanı sıra mevsim otlarından hazırlanan ızgara börek ile dondurmalı kuru inciri mutlaka deneyin. Mekânın sahiplerinin güler yüzünü de not düşmeyi borç biliriz.
Sırada uzun yıllardır Kaş’ın sayılı mekânlarından biri Papillion var. Keşif için geciktik, bu yıl mutfağının sırrına varabildik. Kocaman porsiyonlarda ızgara kalamar, nar ekşili levrek, şaşlık (domates sosunda et işi) tadına doyamadığımız lezzetler oldu. Ve şeftalili tart, öne çıkan bir diğer lezzet. Midenizde mutlaka yer açın bu tat için. Güneş batmadan gitme şansınız olursa eşsiz Kaş manzarasını yakalamak da mümkün.
Adaçayı mojito, zencefilli votka, armut martini... Kokteylleri kulaktan kulağa dolaşan ‘No 11’ ise geçen sene açılmış. Sahipleri İstanbul’da uzun yıllar eğlence hayatında çalışmış gece kuşları. Müşterinin halinden, derdinden, damak zevkinden anlıyor.

Meis Adası 20 dakika ötede

Kaş’a gitmişken yapılması gereken günü birlik turların başında Kekova-Üçağız, Patara ve Saklıkent geliyor. Vizeniz varsa tekneyle 20 dakika ötede Yunanistan’ın Meis Adası sizi bekliyor. Çarşamba akşamları adaya akşam yemeği için 30 euro’luk turlar da mevcut. Siz de eskilerdenseniz ve buraları çoktan gezdik-gördük derseniz o zaman kiralayın bir motosiklet, yeni koylar keşfedin. Yerlileri ya da büyük şehirden yıllar önce göçen Kaşlılar size görmediğiniz koyları fısıldayacak. Bir de vaktiniz olursa cuma günleri açılan pazara uğrayın. Peynir, süt, otlar ve keçi boynuzuyla doldurun sepetinizi.
Hatırlatalım Kaş’ta sezon 29 Ekim’de özel kutlamalarla bitiyor. Kurban bayramı ve gecikmeli yaz tatili için Kaş’ı listenize alın...