Tayfunlar Fukuşima'nın atıklarını yayıyor

Tayfunlar Fukuşima'nın atıklarını yayıyor
Tayfunlar Fukuşima'nın atıklarını yayıyor
Her yıl Japonya'yı vuran tayfunlar Fukuşima nükleer faciasından çıkan raydoaktif maddeleri ülkenin diğer sularına yayıyor.

Her yıl Japonya'yı vuran tayfunlar Fukuşima nükleer faciasından çıkan raydoaktif maddeleri ülkenin diğer sularına yayıyor. Fransa İklim ve Çevre Bilimleri Laboratuvarı (LSCE) ile Japon Tsukuba Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre kirli toprak, hızlı rüzgar ve yağmurlarla yıkanıyor, nehir ve akarsularda birikiyor.

2011 yılının mart ayında yaşanan deprem ve tsunamiden sonra Fukuşima nükleer tesislerinde kaza reaktörler erimişti. Kazadan sonra çok büyük miktarda raydoaktif parçacıklar atmosfere karışmış, dağılan sezyum parçacıkları toprağa tortulara yapışmıştı. Uzmanların yaptığı çalışma toprak erozyonunun Sezyum-134 ve 137 radyoaktif türlerin Fukuşima yakınlarındaki dağlardan nehirlere doğru hareket etmiş olabileceğini ve sonra oradan da Pasifik Okyanusu'na karışmış olabileceğini belirtti.

Gazeteport'un haberine göre LSCE araştırmacısı Olivier Evrard "Kesinlikle okyanusa doğru bir yayılma var" dedi. Tayfunların toprağın dağılmasına büyük katkı sağladığını söyleyen Evrard bunun aylar geçse de yaşanacağını kaydetti. Karlarının erimesinden sonra da atıkların nehirlere aktığını belirtti.

Geçen yıl Japonya'daki nehirlerde radyoaktif içerik oldukça hafif tayfunlar nedeniyle düşmüştü. Ama 2013 yılındaki sık ve sert tayfunların yeni sezyum parçacıkları getirdiği kaydedildi. Evrard bu "radyoaktivite kaynağının kaynak yönüne doğru akışının azalmadığının kanıtı" dedi.

Tsukuba Üniversitesi 2011 yılındaki kazadan bu yana bir dizi araştırma yaptı. Bilim insanları kıyı bölgesinde yaşayan balıkçılar ve denize girenler için hala risk olabileceğini söyledi.