Tayfunun ardından zor günler başladı

Tayfunun ardından zor günler başladı
Tayfunun ardından zor günler başladı

Morakot tayfunu Çin?i de, Tayvan?ı da fena vurdu. Çin?de halk su dolu sokaklarda yaşamaya çalışıyor, Tayvan?da da ordu büyük bir kurtarma faaliyeti yürütüyor. FOTOĞRAFLAR: REUTERS

TAİPEİ - Tayvan’da ordu Morakot tayfunun yol açtığı çamur selinin yuttuğu köyün bulunduğu bölgeden 260 kişiyi kurtardı, ancak diğer yüzlerce kişinin akıbeti bilinmiyor. Yetkililer, tayfun felaketinde resmi ölü sayısının 41 olduğunu, 60 kişininse kaybolduğunu belirtiyor. Bu sayıya, çamur selinin yuttuğu Şiao Lin köyü sakinleri dahil değil. Tayfun nedeniyle evleri yıkılmış kişileri kurtarma görevi yürüten, altı kişinin bulunduğu bir helikopter ülkenin güneyinde, Pingtung ilçesindeki dağlık bölge Sandimen üzerinde uçtuğu sırada düştü. Beş kişilik mürettebatla bir hemşirenin bulunduğu helikopterin enkazının yeri bir vadide belirlendi.

8.8 milyon kişi etkilendi, altı can kaybı var
Morakot tayfunu, Çin’de de ağır hasara neden oldu. Fucien, Cıciang, Ciangşi ve Anhui eyaletlerinde 8.8 milyondan fazla kişi etkilendi, altı kişi hayatını kaybetti. Geniş tarım alanları ve çok sayıda ev zarar gördü. İlk belirlemelere göre, doğrudan ekonomik kayıp 9 milyar yüeni (yaklaşık 1.9 milyar TL) aştı. Son olarak Cıciang eyaletine ulaşan Morakot, hafifleyerek tropikal fırtınaya dönüşüyor. Çin Maliye ve Sivil İşler bakanlıkları zarar gören evlerin yeniden inşasına yardımcı olmak için, afetle mücadele bütçesi ayırıyor. (aa)