Tayland'da, 'Budist rahip kadın göğüslerine dokundu' tartışması

Tayland'da, 'Budist rahip kadın göğüslerine dokundu' tartışması
Tayland'da, 'Budist rahip kadın göğüslerine dokundu' tartışması
Budist inanışın güçlü olduğu Tayland'da, kadınlara dokunması yasak olan Budist rahiplerden birini, çıplak bir kadının göğüslerine dini yazılar yazarken gösteren görüntüler tepkiye yol açtı.

Tayland’da bir Budist rahibin, dini tören sırasında bir kadının çıplak göğüslerine 'kutsal yazılar' yazması tepkilere yol açtı. Budist inanışın güçlü olduğu ülkede özellikle sosyal medyada rahibe yönelik sert tepki var.

Budizm inancına göre kadınlara dokunmaları yasak olan Budist rahipler, sadece dini törenler dahilinde alınlarına kutsal yazılar yazabiliyor ancak bunun haricinde hiçbir temasta bulunamıyor. Bu dini törende erkekler ise üstlerini çıkarırlar ve Budist rahip dualarını yaptıktan sonra erkeğin göğsüne kutsal yazılar yazar.

Sosyal medyada dolaşan dini tören fotoğrafı kısa sürede milyonlarca kişi tarafından paylaşıldı. Bu fotoğraflardan birine yorum yazan bir sosyal medya kullanıcısı, görüntüdeki kişinin kendisi olduğunu iddia etti ve “Ben bir kadın değil, transseksüelim ve operasyon da geçirmedim. Doğum kontrol hapı aldığım için göğüslerim normalden büyük görünüyor sadece ama ben fiziksel olarak bir erkeğim” dedi. Ancak bu açıklama Tayland halkına pek inandırıcı gelmedi.

(DHA)