Taylor Swift: İyi kız yanlış yola mı saptı?

Taylor Swift: İyi kız yanlış yola mı saptı?
Taylor Swift: İyi kız yanlış yola mı saptı?
MTV Müzik Ödülleri'nde ondan başka yıldız parlamadı: O, 80 milyon dolarlık servetin sahibi, kusursuz pop prensesi Taylor Swift. Hem komşu kızı hem ateşli bir feminist. Peki yolun sonuna mı geldi?

RADİKAL - Para da onda kariyer de. Taylor Swift, hem süperstar hem komşu kızı. Yanında da sosyal medya hesabında 30 milyon takipçi olan süperstar kankaları. Peki başarısı daha sürecek mi yoksa kendi kendini imha etmeye başladı mı? Ece Sükan Hürriyet Pazar’da Taylor Swift’i yazdı. Yazı şöyle:

Geçen pazar gerçekleşen 2015 MTV Video Müzik ödülleri yine son dönemin pop kültür fenomeni Taylor Swift’in gecesi oldu. ‘Bad Blood’ video klibi  – Yılın en iyi videosu ödülü ile birlikte en iyi kadın video, ve en iyi pop video ödüllerini aldı.

Önemli müzik ödüllerinde ödülleri toplamak 25 yaşındaki Swift için, bu gencecik haliyle alışıldık bir durum haline geldi: 7 Grammy ödülü, 16 Amerikan Müzik ödülü, Billboard tarafından iki kere ‘Yılın Kadını’ unvanı bunlardan sadece bazıları. Forbes’a göre de geçtiğimiz yıl 80 milyon dolar kazanç, 200 milyon dolar net değerle Beyonce, Jay Z, Rolling Stones, Federer, Messi ve Gisele’i geride bırakarak üçüncü  sırada olmasına rağmen, hayranlarına seçtiği hediyeleri elleriyle paketlediği ve verdiği videoyu çekip yayınlayacak kadar da ulaşılabilir. Tabii bu arada 17 milyon kişinin izlediği 6 dakikalık bir videodan bahsediyoruz!

NUH’UN GEMİSİ TADINDA ÜNLÜ KANKALAR

Taylor Swift’in 14 yaşında Amerika’nın Tennesse şehrinde başladığı ‘country’ müzik serüveni, ‘1989’ albümünü yayınlamasından bu yana hızla ilerleyen bir pop-starlığa dönüştü.

Yine geçtiğimiz aylarda dijital müzik yayın platfomu ‘Spotify’dan müziklerini çekerek ve üzerine de Apple gibi dünyanın en önemli şirketlerinden birini dize getirerek, şarkı sahiplerine deneme süresinde de haklarının ödenmesini sağladı. Endüstride büyük yankı uyandıran bu tavır ve duruş, Swift’in sektörü etkileme gücü ve pop-star duruşunu bir kez daha gösterdi cümle aleme.

Pop starlığa emin adımlarla gelen mükemmel ve kusursuz Taylor, Amerika’da çok kullanılan ‘komşunun kızı’ ve ‘America’s sweetheart’  tanımını yeni sürüm ile güncelliyor. Ortalama bir yetişkin pop-star’ın, günümüzde pop-starlığın artık markalaşmış trendleri olan, ‘kadın dayanışması’, ‘feminizm, ‘kadın gücü’ gibi temaları sahiplenerek..

Kadın dayanışmasını kola gibi pazarlayan Swift, Nuh’un gemisi tadındaki model,yazar,müzisyen,oyuncu içeren, kendi alanlarında ortalama 20-30 milyon Instagram ve twitter takipçileri olan, başarılı, ünlü, zengin ve güzel arkadaş gurubuyla, Zeki Müren’in eski TRT programlarının instagram versiyonu tadında. “Bakın bizler de sizler gibiyiz, etten kemikteniz, kız kıza buluşup, yemek yapıp, örgü örüp, Netflix’de dizi izliyoruz. Ve evet elbette kedilerimizi çok seviyoruz” mesajları vermekte. Bu gurupta kimler kimler yok ki; Selena Gomez, Kendall Jenner, Cara Delevigne, Gigi Hadid, Lena Dunham ana kadroda. Son gerçekleştirdiği dünya turnesinde ise Justın Tımberlake, Lisa Kudrow, Alanis Morissette, Ellen De Generes gibi isimleri sahneye çıkararak ‘ sahne ışıklarını’ paylaşmayı bildi !

KUSURSUZ KIZ NASIL HATA YAPAR?

Ve fakat bu kusursuz profil  son zamanlarda çatlak vermeye başladı. Önce ‘Bad Blood’ videosunda, kendi kız çetesiyle savaştığı kişinin Katy Perry olduğu varsayıldı. Kadın dayanışmasından bahseden birinin, videosunda silahlarla başka bir kadını tekmelemesinin ne kadar da çelişkili olduğuna dikkat çekildi. Hatta Katy Perry, Swift’in, süper sahte bulduğu ‘kadın dayanışması savunuculuğunu’ tamamen ticari bir duruma çevirerek başka bir kadından intikam aldığı bir video yapmasının ne kadar ironik olduğunu belirttiği bir tweet attı. Swift, Perry’e cevap vermedi. Ama Nicki Minaj ile twitterdaki atışmalarını MVMA gecesinde Minaj ile birlikte düet yaparak yine lehine çevirmeyi bildi.

Son birkaç günün en hararetli tartışma konusu ise Taylor Swift’in lansmanını MTV gecesi yaptığı yeni videosu ‘Wildest Dreams’ üzerine.

Neden mi? Yüksek dozda ırkçılık sebebiyle! Bir anda her kesimden eleştirilere maruz kalan yeni video, Afrika’daki koloni kültürü fantezisini canlandırıyor. ‘Out of Africa’ filminden referansla Etiyopya’da çekilen videoda tek bir siyah, etnik insanın yer almaması günlerdir köşe yazılarına konu olmakta. ‘Wildest Dreams’  videosu tamamen beyaz kadrosuyla Avrupa’nın Afrika’daki koloni kültürünün adeta romantikleştirilmesi şeklinde. Böylesine bir gaf ötesi hatayı, her hareketi planlı ve programlı gözüken fenomen pop-star Taylor’ın ve profesyonel ekibinin nasıl yaptığı da oldukça ilginç tabii! Bakalım Swift bu durumu nasıl lehine çevirecek, arkadaş gurubuna veya turnesine Etiyopyalı siyahi caz müzisyenlerini her an ekleyebilir!