Tayvanlıları kahkahaya boğan Türk

Tayvanlıları kahkahaya boğan Türk
Tayvanlıları kahkahaya boğan Türk
Tayvan'da sokakta yürürken hayatı değişen Rıfat Karlova Uzakdoğu'nun yıldızı oldu.


Reklamcıları peşinden koşturan Karlova sinemada rol alıyor, Çinliler'i kahkaya boğuyor.

Tayvan’a yüksek lisans için giden Rıfat Karlova, ülkede televizyon dünyasının en çok aranan yüzlerinden biri haline geldi. Tesadüfen kendini şov dünyasının içinde bulan Karlova, adı Türkiye’de pek bilinmese de Uzakdoğu’da şöhretin kapısını aralayarak Türkiye’nin tanıtımına önemli katkılar yapıyor. Sokakta yürürken hayatının değiştiğini söyleyen Karlova, şov dünyasına giriş öyküsünü şöyle anlattı:
“Bir gün sokakta yürürken iki Tayvanlı ‘Bakar mısınız’ dedi. Bir reklam filminde rol alacak yabancı arıyorlarmış. Kaldırımda fotoğrafımı çekip onlardan haber beklememi söylediler. Hatta ‘Arkadaşların varsa onlara da haber ver, bir barı yabancılarla doldurmamız gerekiyor’ dediler.

Okula dönüp arkadaşlarıma haber verdim, onlar da kabul etti, bir Guatemalalı, Bir Türk, bir Naurulu arkadaşımla çekime gittik. Orada kalabalık bir sevinç anı yarattık. Reklam şu anda TV’lerde gösteriliyor.”

Reklam filminin gösterime girmesiyle yapımcıların dikkatini çeken Karlova'nın şansı o günden sonra açıldığını belirtirken ülkenin en pahalı belgesellerinden birinde rol alırken, sinema filmlerinde oynadı. Volkswagen, Microsoft, Nissan, Beko, 3M ve Gigabayt gibi uluslararası şirketlerin reklamlarındaki yabancı yıldız olan Rıfat Karlova, kendi şov programını yapmaya başladı. Çince sunduğu talk-şovlarda kimi zaman şarkılar söyleyerek, kimi zaman Türk yemekleri yaparak Tayvanlılar'ı ekran başına kilitleyen Karlova, FHM dergisi için kamera karşısında geçti, Tayvan’ın en ünlü talk-show programlarına konuk oldu.

Karlova, kendisi için özel bir anlam içeren canlı performanslarına Taipei’deki bir sahnede devam ediyor. Burada 50’den fazla Çince oyun sergileyen Karlova, Çinlilere Uzakdoğu’da yaşadığı hikayeleri ve gözlemlerini komik bir dille aktarıyor. Bir yabancı tarafından tamamen Çince yapılan ilk stand up göstesine imza attığını söyleyen Karlova’nın bir başka ilginç özelliği de gösterilerini ‘çıplak ayakla' yapması. Bunu, “Sahneyi ve sahnede olduğumu çok daha iyi hissediyorum” diyerek açıklayan Karlova, sürekli yeni projelerle Türkiye’nin elçisi olarak

Türkiye'nin Uzakdoğu’da tanıtımına katkı yapmanın en büyük dileği olduğunu söyledi. (aa)