Tayvanlıları kahkahaya boğan Türk

Tayvanlıları kahkahaya boğan Türk
Tayvanlıları kahkahaya boğan Türk
Tayvan'da sokakta yürürken hayatı değişen Rıfat Karlova Uzakdoğu'nun yıldızı oldu.


Reklamcıları peşinden koşturan Karlova sinemada rol alıyor, Çinliler'i kahkaya boğuyor.

Tayvan’a yüksek lisans için giden Rıfat Karlova, ülkede televizyon dünyasının en çok aranan yüzlerinden biri haline geldi. Tesadüfen kendini şov dünyasının içinde bulan Karlova, adı Türkiye’de pek bilinmese de Uzakdoğu’da şöhretin kapısını aralayarak Türkiye’nin tanıtımına önemli katkılar yapıyor. Sokakta yürürken hayatının değiştiğini söyleyen Karlova, şov dünyasına giriş öyküsünü şöyle anlattı:
“Bir gün sokakta yürürken iki Tayvanlı ‘Bakar mısınız’ dedi. Bir reklam filminde rol alacak yabancı arıyorlarmış. Kaldırımda fotoğrafımı çekip onlardan haber beklememi söylediler. Hatta ‘Arkadaşların varsa onlara da haber ver, bir barı yabancılarla doldurmamız gerekiyor’ dediler.

Okula dönüp arkadaşlarıma haber verdim, onlar da kabul etti, bir Guatemalalı, Bir Türk, bir Naurulu arkadaşımla çekime gittik. Orada kalabalık bir sevinç anı yarattık. Reklam şu anda TV’lerde gösteriliyor.”

Reklam filminin gösterime girmesiyle yapımcıların dikkatini çeken Karlova'nın şansı o günden sonra açıldığını belirtirken ülkenin en pahalı belgesellerinden birinde rol alırken, sinema filmlerinde oynadı. Volkswagen, Microsoft, Nissan, Beko, 3M ve Gigabayt gibi uluslararası şirketlerin reklamlarındaki yabancı yıldız olan Rıfat Karlova, kendi şov programını yapmaya başladı. Çince sunduğu talk-şovlarda kimi zaman şarkılar söyleyerek, kimi zaman Türk yemekleri yaparak Tayvanlılar'ı ekran başına kilitleyen Karlova, FHM dergisi için kamera karşısında geçti, Tayvan’ın en ünlü talk-show programlarına konuk oldu.

Karlova, kendisi için özel bir anlam içeren canlı performanslarına Taipei’deki bir sahnede devam ediyor. Burada 50’den fazla Çince oyun sergileyen Karlova, Çinlilere Uzakdoğu’da yaşadığı hikayeleri ve gözlemlerini komik bir dille aktarıyor. Bir yabancı tarafından tamamen Çince yapılan ilk stand up göstesine imza attığını söyleyen Karlova’nın bir başka ilginç özelliği de gösterilerini ‘çıplak ayakla' yapması. Bunu, “Sahneyi ve sahnede olduğumu çok daha iyi hissediyorum” diyerek açıklayan Karlova, sürekli yeni projelerle Türkiye’nin elçisi olarak

Türkiye'nin Uzakdoğu’da tanıtımına katkı yapmanın en büyük dileği olduğunu söyledi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/9750789750786

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tayvanlilar çinlidir... - mental-izm

  yorumlari okuyunca yorumlayasim geldi... Tayvanlilar çinlidir, tayvan US emperyalzimin isbirlikçilerinin destegiyle o donemde kurulan suni bir ada ulkedir, dilleri aynidir.

  欢呼-bravo- - mental-izm

  açik insan bu iste... irkçi miliiyteci bir turk olsaydi onyargisindan dolayi zaten gitmezdi oralara, gitsede birsey ogrenemezdi, o zenginlikten o çok renklilikten yararlanamazdi

  Helal olsun... - maistabedo

  gönülden tebrik ediyorum. kendine güzel bir is ve ekmek kapisi bulmus. Hemde zevkle yapiyor, gipta ediyorum. Cogumuz hic istemedigimiz, ama sükrettigimiz bir ise gidiyoruz. Ama Gazetelerde bir sey gözüme hep takiliyor. Ne zaman disarida bir Vatandasimiz iyi bir seyler yaptigi zaman, hep: "Ülkemizi temsil ediyor" veya "Ülkemizi tanitiyor" deniliyor. Kusura bakmayin, ama bu ne kadar kompleksli ve kisilik problemi oldugumuzu gösteriyor. Sanki bu genc oraya Türk milletini temsil icin gitmis! Halbuki kendine bir Kapi acmak ve okumak icin gitmis! Okuyanda Milli takimda oynuyor hissine kapiliyor.

  gurur duydum - acalyako

  Bir Ankara Üniversitesi DTCF`li olarak gurur duydum.

  Taipei - muratcinar

  Taipei Taywan'in baskentidir. Taywan da Cin'den bagimsiz bir ulkedir. Taywan'da Cince'nin bir lehcesi konusulur. Politik olarak dogru konusmak gerekirse Taywan'da Taywanca konusulur.

  Çin'de bulunan herkes adına helal olsun... - Shanghai

  Rıfat Karlova Ankara Üniversitesi Çince Bölümünden benim 3 dönem büyüyümdür. Daha o yıllarda öğrenci iken, gerek derslerdeki başarısı, gerek ders dışı aktiviteleri ile herkesi kendine hayran bırakan biriydi. Yıllar geçti Rıfat Taiwan'a gitti, ben Shanghai'a geldim. Yaptığı işleri uzun zamandır gıpta ile takip ediyorum. 5 yıldır Çincenin içerisinde olan, ve Çin'de yaşayan biri olarak şunu söylemek istiyorum: Çince gerçekten çok zor bir dildir. O kadar zordur ki Çinin farklı bölgelerinden olan Çinliler, anadilleri Çince olmasına rağmen birbirlerini anlamakta sıkıntı çekmektedir. O yüzden, Çin televizyonlarında yayımlanan diziler, programlar vs. altyazılıdır. Bir yabancının bu kadar zor bir dili kullanarak, stand-up gösterileri düzenlemesi ve bu kadar başarılı olması gerçekten ama gerçekten takdire şayandır. Çinlilerin espri anlayışı gerçekten çok farklıdır. Bizim için karnımızın gülmekten yarılacağı olaylar karşısında onlar tuhaf tuhaf bakabilmektedirler. Yani, Çinlileri bir yabancının mantığı ile güldürebilmek çok zordur. Rıfat ise yaptığı her şovda bunu en iyi şekilde başarmaktadır. En önemlisi ise Türkiye'nin tanıtımına yaptığı devasa katkıdır. Rıfat bir çok yönden takdir edilecek, ender insanlardan biridir. Umarım Türkiyemizin tanıtımına yaptığı katkılar unutulmaz, her fırsatta desteğimizi ona hissettirebiliriz. Rıfat'ı destekleyelim.......