Taze şaraplar raflara çıktı

Geçen yıl olduğu gibi Primeur şaraplarımız Beaujolais'lerin yanında asla ezilmedi hatta çok daha fazla beğenildi
Haber: MÜGE AKGÜN / Arşivi

Fransa’da başlayan, bugün Amerika’dan Avustralya’ya kadar şarap kültürü gelişmiş ülkelerin hemen hepsinde aynı gün kutlanan bir gelenek var. Kasım ayının üçüncü perşembesinde primeur/genç ve taze şaraplar piyasaya çıkıyor. O gece yapılan şenlikler bir bayram havasında sabahlara dek sürüyor. Bu kutlamanın ilginç bir öyküsü de var.
İkinci Dünya Savaşı’nda Alman işgalinden kaçan bazı Fransız gazeteciler, tarafsız bölge ilan edilen Lyon yöresine sığınırlar. Yörenin yeni Beaujolais’leri çıktığında fabrikalardaki şenliğe tanık olan gazeteciler, işgalden sonra Paris’e döndüklerinde bu tarihi sürgün anısı olarak kabul ederler. Kasım ayında piyasaya çıkan taze şarapları tatmak için buluşmaya başlarlar. Bu gelenek Paris’ten dünyaya yayılır.
Bugün Fransa, İtalya, Almanya , Brüksel, Avusturya, Amerika, Şili gibi birçok ülkede şarap tutkunları çarşamba gecesinden itibaren bistrolarda buluşup, saat tam 24.00’ten sonra yeni Beaujolais yılını kutluyor. Bu geleneğin yaratıcısı Fransa’nın Beaujolais bölgesi olduğu için Primeur Şarapları, Beaujolais Nouveau adıyla anılıyor.
“Beaujolais Nouveau”, Fransa’nın ünlü şarapçılık bölgesi Bourgogne’nun güneyinde bulunan “Beaujolais bölgesindeki Gamay üzümlerinden yapılıyor. Beaujolais Nouveau’lar düşük tanenli, taze ve meyveli özelliklerini “karbonik maserasyon” denilen üretim yönteminden alıyor. Sap ayırma ve ezme yapılmadığı için fermantasyon üzüm tanelerinin içinde gerçekleşiyor. Aromatik açıdan çok zengin bu şaraplarda özellikle muz, ananas ve taze meyve kokuları hâkim. Ama yıllandırmaya elverişli değiller, kısa zamanda tüketilmeleri gerekiyor. Fransa’nın yanı sıra dünyanın birçok ülkesinde de bu şarapların bekleyeni çok.
Türkiye ’de ise Kavaklıdere Şarapları 1988 yılından beri bu geleneği Primeur ile sürdürüyor. Primeur Kırmızı Öküzgözü, beyaz ise Sultaniye ve Emir üzümlerinden üretiliyor. Vişne ve Frenk üzümü kokularının yoğun olarak hissedildiği Primeur Kırmızı 2010 yuvarlak ve dengeli tadı ile çok kolay içimli bir şarap olmuş. İçerken insana, “İyi ki Öküzgözü üzümümüz var” dedirtiyor. Bu yıl Emir üzümleri ile yapılan Primeur Beyaz da aromaları zengin, son derece canlı ve lezzetli.
25 Kasım Perşembe akşamı Fransız Sarayı’nda, Fransız Büyükelçiliği ve Türk Fransız İş Adamları Derneği’nin işbirliği ile verilen bir davetle İstanbul ’da da taze şarap mevsiminin başlaması kutlandı. Yeni Beaujolais’ler ve Primeur’lar birlikte tadıldı. Bu ortak kutlama beş yıldır yapılıyor ve Kavaklıdere Şarapları her yıl çıtasını bir adım ileriye taşıyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Primeur şaraplarımız Beaujolais’ler yanında asla ezilmedi hatta çok daha fazla beğenildi. Birçok kişi yıllanmış şarapların peşinde koşsa da genç ve taze şarap içmenin keyfi de bir başka oluyor. Kavaklıdere bu yıl 20 bin şişe Primeur üretmiş. 20 liraya satılan şaraplar raflarda, tadın, beğeneceksiniz...

İstanbul'un en çok gidilen 10 restoranı 

 

Boyner Holding Back-Up hizmetini kullanarak yemek rezervasyonu yaptıran yaklaşık 5.000 kişinin 2010 yılındaki tercihi 10 mekan olmuş. Liste iş dünyasının manzaralı ve eğlenceli yerlerde yemeği sevdiğini gösteriyor.

Nereye gidelim
-Geçtiğimiz günlerde Beyoğlu’nda açılan Tenedos Balıkçısı’nda sunulan kalamar, karides, denizkestanesi gibi deniz ürünleri, kimi balıklar ve radika, ebegümeci gibi mevsimlik otlar Bozcaada’dan geliyor.
Meşekli Sokak No:12 Beyoğlu, Tel: 0 212 252 26 51/61
www.beyoglutunedosbalikcisi.com 

- Vittorio Sindoni’nin geen yıl Tepebaşı’nda açtığı Da Vittorio Restaurant’ta “Beyaz Trüf” günleri düzenleniyor. Risottolar, ev yapımı makarnalar beyaz trüfle lezzetleniyor. Mevsim bitmeden deneyin.
Ansen Suit Hotel girişi Meşrutiyet Caddesi No: 130
Tel: 0212 245 88 17 

- Yeşilköy sahilinde 4 katlı bir binada hizmet veren Ümit Restaurant Karadeniz ve Ege mutfağının harmanlandığı bir menü sunuyor. Karadeniz’e özgü kevgen, ısırganotu, kuzukulağı, radika, ebegümeci, kabak çiçeği ile birlikte sunulan Ege’nin meşhur kayakurusu, cibesi, börülcesi, girit ezmesi ve kabakçiçeği dolması bir arada. Ümit Restaurant’ın aşçısı Ali Usta kalamar dolması, lagos lokumu, balık içli köftesi, deniz kabuklularından yapılan kiremitte sote, fırında kalkan tandır, payella pilavı, çerkez tavuğu gibi yapılan çerkez balığı, mezgit kavurma, ızgarada langoz, ıspanaklı midyede iddialı.
Yatlimanı, Rıhtım Caddesi, No:6 Yeşilköy/İSTANBUL
Tel: 0212 663 04 90 www.umitbalik.com