TAZE TAZE

Çocukken seccadesi eksik olmayan evlerinde Ömer Seyfettin'in İhtiyar At'ını okuyup hüzünlenen, bunun dışında da arada sırada...
Haber: Ekin Kadir SELÇUK / Arşivi

Atlı arabaların zaman yolculuğu
Çocukken seccadesi eksik olmayan evlerinde Ömer Seyfettin'in İhtiyar At'ını okuyup hüzünlenen, bunun dışında da arada sırada yapılan Büyükada kaçamakları hariç, at arabalarından bihaber yaşamak zorunda bırakılan 'zamane gençlerine' müjde! TOFAŞ tarih boyunca Anadolu' da yapılmış at arabalarından oluşan Anadolu Arabaları Müzesi'ni açtı. Çalışmanın çıkış noktası bundan 2 bin 600 yıl önce yapıldığı sanılan bir at arabasının Arkeoloji Müzesi'nde bulunması olmuş. Yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkan eserler, zaman içinde değişikliklere uğramış olduklarından uzun bir restorasyon çalışmasına tabi tutulmuşlar.
'Yeni Ustalardan Eski Ustalara Bir Teşekkür' başlığıyla sunulan müzede, Anadolu'da ve özellikle de Bursa'da arabanın tarihsel gelişimi hakkında bilgi edinebilirsiniz.
TOFAŞ yetkilileri, bir sanayinin kaynaklarının çok eskilerden gelmesi gerektiğini belirterek, otomotiv sanayinin merkezi olan Bursa'da yüzyıllar öncesinde çok kaliteli at arabalarının yapıldığını ifade ediyorlar. Tabii müze zamane gençleri dışında tarihi eser ve araba meraklılarına da göz kırpıyor. Müze Bursa Setbaşı Caddesi Umurbey Mahallesi üzerinde. Bu arada hasret acısı çekenlere duyurulur: Gezinirken Gökhan Kırdar'ın "Çek faytonu yarime uzanalım..." şeklindeki dizelerini söylemek para etmiyor. Arabalarda tık yok.
Tel: (0224) 329 39 41