Tchaikovsky de eşcinsel karşıtı yasadan nasibini aldı

Tchaikovsky de eşcinsel karşıtı yasadan nasibini aldı
Tchaikovsky de eşcinsel karşıtı yasadan nasibini aldı
Rusya'da yasaların gay propagandasını yasaklaması 2014 Sochi Olimpiyatları'ndan sonra yerel film yapımcılarını da etkiledi. Bundan ilk nasibini alan ise yüksek olasılıkla gay olduğu düşünülen besteci Pyotr Tchaikovsky oldu. Film otosansür sorunuyla karşı karşıya.

Senarist Yuri Arabov, Tchaikovsky’nin gay olduğu iddialarını reddederek senaryoyu anne-babasız yetişmiş ve erkeklerle aşk yaşayıp yaşamamak konusunda sıkışıp kalmış bir adamın hikâyesine dönüştürdü. Arabov, aynı zamanda söylentiler yüzünden de çok üzüldüğünü dile getirdi. Filmin yapımcısı Sabina Yeremeyeva ise gay propaganda karşıtı yasa düzleminde ilerleyemeyeceklerini açıkladı.
Köşe yazarı Larisa Malyukova bağımsız gazete Novaya Gazeta’daki köşesinde filmin son dönemdeki senaryo değişikliğini eleştirdi. Malyukova, “Tchaikovsky genç bir adama âşık olduğu için acı çekiyordu fakat senaryoda bu yönde değişiklikler yapıldı. Beş kere yeniden düzenlenen senaryonun geldiği noktada Tchaikovsky artık kesinlikle gay değil” eleştirisinde bulundu.
Film yapımcısı ise beş defa yapılan yeniden düzenlemenin Tchaikovsky’nin cinselliğiyle alakası olmadığına vurgu yaptı. Bunun üzerine Malyukova senarist Arabov’a toplumsal reaksiyonun politik bir boyuta taşındığını söyleyerek “Ne tarz bir başkanlık kültürüne sahip olduğumuzu biliyorsunuz, herkes dikkatli olmalı tabii” dedi.
Kültür Bakanı Vladimr Medinsky, mart ayında haber sitesi Lenta.ru’ya verdiği röportajda “Cinsel tercihler 500 bin kişinin önünde televizyonda, parlamentoda gösterilmemeli, tartışılmamalıdır” demişti.
Rus hükümeti film yapımlarında önemli finansal role sahip. Bakanlığın Tchaikovsky filmi için 580 bin euro’luk bütçe ayırdığı biliniyor. Tchaikovsky hakkında pek çok kitap yayımlayan Alexander Poznansky ise “Tchaikovsky’nin eşcinselliğini reddetmeye çalışmak çok anlamsız” açıklamasında bulundu. Poznansky, bu durumun Rusya’yı gülünç duruma düşürdüğü görüşünde.