'Tecavüz edin' diyenlere dava açıldı

'Tecavüz edin' diyenlere dava açıldı
'Tecavüz edin' diyenlere dava açıldı
Hindistan'da ağabeyleri üst kasttan evli bir kadınla ilişkiye girdi diye iki genç kadına 'tecavüz cezası' kararı alan köy meclisi üyelerine dava açıldı.

RADİKAL - Hindistan’ın Uttar Pradeş eyaletinde bir genç , üst kasta mensup ve evli bir kadınla ilişkiye girince köy meclisi gence 'ceza kesmişti': Gencin iki kızkardeşine tecavüz edilecekti! 'Ceza' verilenlerden biri 23 yaşındaki Meenakshi Kumari, diğeri ise onun 15 yaşındaki kızkardeşiydi. İnsan hakları örgütleri bu 'ceza kararına' karşı ayaklandı, haber dünya basınında yer aldı ve tepkiler üzerine Hindistan Yüksek Mahkemesi, kararı veren köy meclisi üyeleri hakkında dava açtı.

KARARA KARŞI 100 BİN İMZA TOPLANDI
India Times’ın haberine göre, Uttar Pradeş’in Baghnat kentine bağlı Sankrot adlı köyde adı gizli tutulan bir genç 'Jat' adıyla bilinen üst kasttan bir kabileye mensup evli bir kadınla ilişki kurdu. Olayın ortaya çıkması üzerine toplanan ve tamamı köyün ihtiyarları ile ileri gelenlerinden oluşan 'Panchayat' adlı köy meclisi, olayın ortaya çıkmasından sonra köyden kaçan genci cezalandırmak için, gencin iki kız kardeşine 'tecavüz edilip yüzleri siyaha boyanmış ve çıplak olarak köy içinde dolaştırılmasına' karar verdi. Karar üzerine 23 yaşındaki Meenakshi Kumari ile 15 yaşındaki kız kardeşi köyden kaçarak bir kadın hakları kuruluşuna sığındı. Bu arada kararı duyan kadın ve insan hakları kuruluşları, 15 gün içinde 100 bin imza toplayarak köy meclisi üyelerinin cezalandırılmasını istedi. Hindistan Yüksek Mahkemesi gelen tepkiler üzerine köy meclisi üyeleri hakkında tecavüz ve şiddete teşvik suçlamasıyla dava açıldı.

Evli kadınla kaçan adamı, kız kardeşlerine tecavüzle 'cezalandırdılar'

Yerel dilde 'panchayat' olarak bilinen köy meclisleri, yasa dışı olmalarına karşın Hindistan’ın büyük bir bölümünde hâlâ yerel mahkeme işlevi görüyor ve kararları halk arasında geri dönülemez kabul ediliyor. (DHA)