Tek bedende iki bebek

Tek bedende iki bebek
Tek bedende iki bebek
Bangladeş'te önceki gün 'iki kafalı' bir bebek dünyaya geldi. Çok nadir gelişen bir şekilde, ikiz bebekler tek bedende, iki kafayla doğdu...

RADİKAL - Bangladeş'te tek bedene, iki kafaya sahip yapışık ikiz bebek doğdu. Ülkenin Brahmanbaria bölgesinde önceki gece sezaryenle dünyaya gelen bebek solunum güçlüğü yaşıyor. Dhaka'daki hastanede yoğun bakıma alınan bebeğin babası Mia Jamal, kızını gördüğü zaman 'dehşete kapıldığını' söyledi: "İkisi de tamamen gelişmiş iki kafası var. İki ağzıyla yiyip, iki burnuyla soluk alıyoruz. Yine de kızım ve annesi iyi olduğu için Allah'a şükrediyorum."
Yapılan testlerde bebeğin hayati organlarından birer set olduğu belirlendi. Hastanenin sahibi Abu Kawsar, "İki kafaya sahip olmasının dışında, yenidoğanın organları yerinde ve sağlıklı" dedi. Bebekte adı verilen ve ikiz bebeklerin tek bedende gelişmesi anlamına gelen nadir bir durum olan 'dicephalic parapagus'un geliştiği tahmin ediliyor. Bu 50 bin ile 100 bin doğumda bir meydana gelen çok nadir bir durum.

Öte yandan 'iki kafalı bebek' haberini alan binlerce insan çevre köylerden ve şehirlerden hastaneye akın etti. haber 'Mucize bebek doğdu' şeklinde yayıldı zira... Geçmişte bölgede fiziksel anomalilerle dünyaya gelen bebekler 'kutsal' olarak görülüyordu. Bebeğin yoksul bir çiftçi olan babasıysa bundan sonra karşısına çıkacak ekstra masraflarla nasıl başa çıkacağını düşünüyor... (The Daily Mail)