Tek günlük dev festival

Tek günlük dev festival
Tek günlük dev festival
Gençlik idolü Joss Stone'dan cazın yaşayan en büyük isimlerinden Wayne Shorter'a kadar müzisyenler ordusu Caz Günü için bugün Aya İrini'de.

Tek bir gün, farklı kuşaklar ve sayısız caz efsanesi... UNESCO’nun himayesinde bugün İstanbul ’da düzenlenecek Uluslararası Caz Günü, cazın zamansızlığını farklı kuşaklardan bir araya getirdiği yıldızlarla bir kez daha hatırlatacak.
Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirilecek dev konserde BM İyi Niyet Elçisi ve etkinliği düzenleyenlerden Thelonious Monk Caz Enstitüsü Yönetim Kurulu üyesi efsane cazcı Harbie Hancock, Grammy ödüllü soul yıldızı Joss Stone, iki yıl önce en iyi çıkış yapan Grammy’si alan kontrbas virtüozu/ vokalist Esperanza Spalding, tabla virtüozu Zakir Hussain, Vokalistler Al Jarreau, Rubén Blades, Milton Nascimento, Dianne Reeves, trompet sanatçıları Terence Blanchard, Hugh Masekela, İmer Demirer, bas sanatçıları James Genus, Marcus Miller, Ben Williams, davulcular Terri Lyne Carrington, Vinnie Colaiuta, trombon sanatçısı Alevtina Polyakova, gitaristler Bilal Karaman, John McLaughlin, Lee Ritenour, Joe Louis Walker, saksofon sanatçıları Branford Marsalis, Dale Barlow, Igor Butman, Jimmy Heath, Wayne Shorter gecede sahne alacaklardan bazıları.
Liu Yuan; klarnet sanatçıları Anat Cohen, Hüsnü Şenlendirici, kemancı Jean-Luc Ponty, perküsyoncu Pedro Martinez, piyanist Ramsey Lewis ile etkinliğin aynı zamanda müzik direktörü John Beasley, George Duke, Robert Glasper, Keiko Matsui ve Eddie Palmieri cazın uluslarüstü niteliklerini Aya İrini’ye taşıyacak isimlerden. Bilet satışının olmayacağı Uluslararası Caz Günü konseri www.jazzday.com adresiyle UNESCO, Birleşmiş Milletler, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Thelonious Monk Caz Enstitüsü internet sitelerinden canlı olarak yayımlanacak.
UNESCO ile Thelonious Monk Caz Enstitüsü tarafından geçen yıl tüm dünyada ilk defa düzenlenmeye başlayan Uluslararası Caz Günü kutlamaları bu yıl Türkiye Cumhuriyeti devleti işbirliği ve İstanbul Caz Festivali’nin yerel ortaklığında düzenleniyor. Organizasyona ana sponsor olarak katkıda bulunan Garanti Bankası ve Akbank’ın yanı sıra etkinliğin internet yayın sponsoru Vodafone ile teknolojik ürünler sponsoru Arçelik de destek veriyor.

Hancock çerçeveyi çizdi

Dün, Topkapı Sarayı’nın bahçesindeki Karakol Restaurant’da düzenlenen basın toplantısı da etkinliğin kapsamını ve önemini önceden hissetmemize vesile oldu. İstanbul Caz Festivali’nin direktörü Pelin Opcin’in moderatörlük yaptığı toplantı UNESCO Dış İlişkiler Koordinatörü Neil Ford’un “Bir festivali duyurmak için ne muhteşem bir gün” sözleriyle başladı. TC Dışişleri Bakanlığı Kültürel Diplomasi Dairesi Başkanı Cem Kahyaoğlu, Thelonious Monk Caz Enstitüsü Başkanı Tom Carter, Akbank’tan Murat Göllü, Garanti Bankası’ndan Elif Güvener’in konuşmaları sonrasında asıl konuklar masadaki yerlerini aldı. Gazeteciler de bir uçta Marcus Miller’dan diğer uçta John McLaughlin’e farklı kuşaklardan caz efsanelerini bir arada görüp soru sorma fırsatı elde etti. Tabii ki bu tip etkinliklerin çoğunda olduğu gibi, konuşmanın çerçevesini çizen isim Herbie Hancock oldu. Hancock, dünya çapında 196 ülkenin katıldığı, 1 milyardan fazla insana ulaşacak Caz Günü vesilesiyle bu müziğin ifade özgürlüğüyle, insan haklarıyla, kültürler arası diyalogla ilişkisini anımsattı. Beş dakika içinde Aya İrini’de provalara başlayabilmek için basın toplantısından erken ayrılmak zorunda kalan John McLaughlin ise erkenden söz aldı ve Herbie Hancock’a sözleri kullanmada da müzikteki kadar usta olduğunu söyledi, ‘kültür, müzik ve tinselliğin kesişme noktası’ İstanbul’da böyle bir etkinliğin yapılmasının öneminden dem vurdu. Bu tip etkinliklerde ihtişam beklentisi ile müziğin kalitesini nasıl dengeledikleri yönünde bir soruya Hancock, caz performanslarının hiçbir zaman ihtişamla alakası olmadığı, hayatın bir noktasını paylaşmak üzerine kurulduğu cevabını verdi. Bu noktada söze giren Al Jarreau, “yeri geldiğinde cazın ihtişamla da kesişebileceğini” ama asıl önemlisinin performans sonrasında insanları gülümseyerek eve gönderip göndermemek olduğunu söyledi.
Basın toplantısının en çok alkış alan konuşmasının sahibi ise Thelenious Monk Jr.’dı. Babasıyla aynı adı taşıyan müzisyen, Zuhal Focan’ın “Türkiye’de de caz okulu istiyoruz” duyurusuna karşılık okullarda caz eğitiminin sadece ABD’de değil tüm dünya için önem taşıdığını belirtti. Monk Jr., caz felsefesinin insan hayatının en temel meselesine, kölelik tarihine temas ettiğini, bu yüzden tüm dünyada özgürlük için büyük önem taşıdığını hatırlattı. Wayne Shorter’ın cazı, insanı keşfedilmemiş yerlere götürmeye teşvik eden bir sanat olarak yorumladığı toplantı, farklı kuşaklardan caz yıldızlarının bu müziğe neden gönül verdiklerini anlattığı bir söyleşiye dönüştü.

Açılış Galatasay Lisesi’nde

Uluslararası Caz Günü, bugün 09.30’da Galatasaray Lisesi’nde UNESCO Genel Direktörü Irina Bokava ve Herbie Hancock’un konuşmasıyle açılıyor. Konuşmanın ardından Thelonious Monk Enstitüsü öğrencileri ve Herbie Hancock, Wayne Shorter ve Lisa Henry, caz standartlarını seslendirecekleri bir konser verecek. Kutlamalar kapsamında İstanbul’da gün boyu farklı mekânlarda konserler, konferanslar, yuvarlak masa söyleşileri, ustalık dersleri, caz vokal atölyeleri, Salt Beyoğlu’nda film gösterimleri ve çeşitli konserler de düzenlenecek. Etkinlikler ücretsiz ve herkesin katılımına açık olarak gerçekleştirilecek.
Salon İKSV, Borusan Müzik Evi, Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi, Martı İstanbul Hotel Brass Restaurant ve SALT Beyoğlu gibi etkinlik mekânları Marcus Miller, Anat Cohen, Keiko Matsui, Hugh Masekela, Robert Glasper, Ramsey Lewis, Charlie Gans, J.B.Dyas ve Thelonious Monk Jr’a ev sahipliği yapacak. Etkinlik programında Türkiye’den de Okay Temiz, Yavuz Baydar, Ayşegül Yeşilnil ve Nezih Yeşilnil Quartet, Selen Gülün, Melis Sökmen, Hediye Güven, Seda Binbaşgil, Bora Çeliker ve Aydın Esen gibi sanatçılar ve akademisyenler yer alacak.
Etkinliklere katılım için rezervasyon@iksv.org adresine mail atabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için www.jazzday.com

BAŞKA NEYER VAR?

SÖYLEŞİ
‘Kadın ve Caz’ başlıklı söyleşi saat 12.30’da Salon İKSV’de.
’Cazı Dünyaya Duyurma Sanatı’ söyleşisi 14.00’te Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde.
‘Caz ve Özgürlük’ paneli 15.00’te Borusan Müzik Evi’nde.
ATÖLYELER
Hediye Güven’le Çocuklara Vokal Atölyesi 11.30’da, Melis Sökmen’le Gençlere Vokal Atölyesi 13.00’te Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde.
J.B. Dyas İle ‘Caz Tarİhİ: İlk Yüz Yıl’ ustalık sınıfı 11.30’da Borusan Müzik Evi’nde.
Charlie J. Gans’dan Sunum: ‘Dave Brubeck ve Diplomasi’ 16.30’da Borusan Müzik Evi’nde.
KONSERLER
Beyoğlu Gençlİk Merkezİ: Bora Çeliker Trio (17.00), Okay Temiz ve Genç Perküsyon Öğrencileri (18.30)
Martı Hotel: Ayşegül & Nezih Yeşilnil Quartet, 19.00
Garanti Caz Yeşili Konserleri
Nardis: Burak Bedikyan, 21.30
Babylon: Floex ve Big Beats Big
Times, 21.30
Ghetto: Nicola Conte, Ferhat Öz, Şenova Ülker, Aycan Teztel,
Anıl Şallıel, 21.45
Salon İKSV: Ece Göksu, Şenay Lambaoğlu, Sezgi Olgaç, Sibel Gürsoy, Elif Çağlar, Uraz Kıvaner, Şenova Ülker, Volkan Hürsever, Ediz Hafızoğlu (Caz Ağacı 2013: Duke Ellington
gecesi), 22.30
Nublu: İlhan Erşahin’s Istanbul Sessions feat. Erik Truffaz, saat 23.00
Alt Caz: Cenk Erdoğan Trio, 21.30
Babajim İstanbul Studios & Mastering: Caz Grubu Çok Kanallı Canlı Kayıt Çalışması, 11.00-13.00
Kanyon: Ozan Musluoğlu ve
Friends, 19.00
Ayrıntılı bilgi için: caz.iksv.org/cazgunu