Tekerlekli sandalyeye 'giyilebilir' rakip geliyor

Tekerlekli sandalyeye 'giyilebilir' rakip geliyor
Tekerlekli sandalyeye 'giyilebilir' rakip geliyor

Bacaklarını kaybetmiş kişilere hareket özgürlüğü sağlamayı amaçlayan ?Chariot? adlı araç, saatte 20 km hız yapabiliyor ve aküyle çalışıyor.

LONDRA - Bacaklarını kaybetmiş ya da ayakta durmakta zorlanan kişiler için ABD’de bulunan Exmovere isimli firma giyilebilir ulaşım aracı üretti. ‘Chariot’ adlı araç, saatte 20 km hıza ulaşabiliyor ve aküyle çalışıyor. Engelliler için üretilmiş son teknoloji ürünü araç, kişinin kalça hareketiyle aktif hale gelip, kullanıcının hareketini tahmin ederek yönünü belirliyor. Exmovere’ın yöneticisi David Bychkov ‘Chariot’ın, özellikle ABD ordusunda görev yapmış ve savaşta bacaklarını kaybetmiş gazilere yardım etmek için tasarlandığını açıkladı.
Bychkov, “Üretilen bu araç bizim şirketimiz için hayecan verici. Giyilebilir ulaşım aracı, ülkemize hizmet etmek için yaralanan onlarca askerin yeniden hareket etmeleri için yardımcı olacak” şeklinde konuştu.Tekerlekli sandalyeye oranla manevra kabiliyeti daha yüksek olan Chariot, dar ve tümsekli alanlardan geçebiliyor ve kişinin bir başkasının yardımına ihtiyacı kalmıyor. Ayrıca giyilebilir ulaşım aracı oturma, kalkma, eğilme gibi hareketlerin sorunsuzca yapılmasına da olanak sağlıyor. (The Daily Mail)