Teknolojik ağacın gölgesinde

Teknolojik ağacın gölgesinde
Teknolojik ağacın gölgesinde

300 metrelik gökdelende zeplin biçiminde sekiz gözlemevi bulunuyor.

Bu görüntüler 'Yıldız Savaşları' filminin setinden değil. Tayvan'ın en büyük üçüncü şehri Taichung'da inşa edilecek olan yeni gökdelene ait

Kente seçilmesi için bu ay sonuçlanan tasarım yarışmasında birincilik ödülünü, ‘Floating Observatories’ (Dalgalanan Gözlemevleri) adlı tasarım kazandı. 25 ülkeden 237 katılımcının arasından seçilen projeye ‘Taiwan Tower’ adı verildi. Romanyalı mimar Stefan Dorin, inşaatına 2012’de başlanacak binanın sıradışı yapısına değindi; “Gökdelen aşağı yukarı hareket eden sekiz gözlem- evinden oluşuyor. Tayvan’ın coğrafi görünümü yaprağa benziyor, ilham alarak teknolojik ağaç konsepti geliştirdik. Yaprak şeklinde tasarlanan sekiz gözlemevinin her biri zeplin biçiminde ve 80 kişi kapasiteli. Kulenin tam ortasına yerleştirilen asansörle ulaşım sağlanacak ” dedi.
Taichung Havalimanı ve Central Park’ın buluştuğu alanda inşa edilecek 300 metrelik binanın iki yılda tamamlanması öngörülüyor. 

Bu gökdelen dünyayı kurtaracak!
İçinde gözlemevlerinin yanı sıra park, müze, restoranlar ve ofis binalarının da yer alacağı gökdelen, akıllı bina olma özelliği taşıyor. Dorin, yeşil teknolojinin dünyayı kurtaracağına inanıyor; “Taiwan Tower’ın enerjisi sıcak su türbinleri ve güneş panelleriyle sağlanacak. Çevreye herhangi bir zararı olmayacak. Zaten dünyanın geleceği böyle binaların çoğaltılmasına bağlı.” Hükümetin finansal destek sağlayacağı gökdelen ülkenin sembolleri arasında yer alsa da, en yüksek bina unvanını elde edemedi.; Tayvan’ın en yüksek binası hâlâ 509 metrelik Taipei 101.