Teknolojik hadise: Elektro-tesbih

Tamagochi diye bir oyuncak vardı, hatırlarsınız. Sanal bir yaratığı besliyorsunuz, ilgi gösteriyorsunuz, tıpkı canlı bir varlık gibi.

Tamagochi diye bir oyuncak vardı, hatırlarsınız. Sanal bir yaratığı besliyorsunuz, ilgi gösteriyorsunuz, tıpkı canlı bir varlık gibi. İhmal ederseniz aç kalıyor, ağlıyor hatta Allah vermesin ölüyor filan. Dünyayı kasıp kavuran bu teknolojik hastalık 80'lerin ilk yarısında ortaokulda olanların gayet iyi hatırlayacağı Gamewatch'lara benzeyen bir Japon harikasıydı. Gamewatch'u tanımayanlara izah etmekte fayda var. El büyüklüğünde, üzerinde ekranı olan dijital bir oyun aletidir. Çıkardığı bip bip sesleri ve kimi oyun melodileri (Snoopy Tenis vardı) bazılarımız için Opus'un Life is Life'ı, pantolon içine sokulan kazak, aslan kafa saçlar, Banu Alkan gibi bir simgedir 80'leri hatırlatan. Her neyse şimdi Tamagochi'nin üzerine tabii binbir türlü oyun çıktı filan... Tüm bunları niye anlatıyoruz? Geçenlerde Kanal 7 ana haber bülteninin sonunda
'teknoloji harikası', 'teknolojinin geldiği son nokta' tarzında flaşlarla verilen bir habere takıldık, daha doğrusu haber aklımıza takıldı. Dikkat; kaçıranlara teknoloji harikasını açıklıyoruz: Elektronik tesbih. Evet bu tesbih bildiğiniz tesbihlere benzemiyor. İmamesi, taneleri filan da yok. Gamewatch soyundan, tamagochi'yle akraba, kan şekeri ölçme aleti benzeri bir tür elektronik mahluk, bir nevi İslami oyuncak. Tesbihi çekerken öyle dua saymak filan yok. Yapmanız gereken aleti elinizde tıpkı bir manyetolu çakmak gibi tutmak ve başparmağınızla düğmesine basmak. Elektrotesbih sizi gerekli sayılarda uyarıyor. Tesbih tanelerinin birbirine vururken çıkardığı çık çık sesi de tabii elektronik tesbihten gelmiyor. Burada bip bip sesi var. Haberde elinde tesbih çeviren bitirim delikanlılara da denetiyorlar tesbihi. Tabii beğendiremiyorlar zira adam ne çevirebiliyor ne sallayabiliyor bu garip şeyi. Zaten daha çok 'dini amaçlar' için üretildiği belirtiliyor haberde bu teknoloji harikasının. Aynı zamanda namaz saatlerini de haber veriyormuş. Anlaşılan o ki bir nesil 2000'lerin ilk yıllarını elektro - tesbihin bip bip'leriyle hatırlayacak.