'Telefon zombilerine' yeni ad: Smombie

'Telefon zombilerine' yeni ad: Smombie
'Telefon zombilerine' yeni ad: Smombie
Gözünü akıllı telefonundan ayıramayanlardan mısınız? Telefonunuzdan an ben an Facebook, Twitter, Instagram, Whatsapp kontrolü yapıyor, durmadan e-maillerinizi mi kontrol ediyorsunuz? O halde gelin size artık 'Smomnbie' diyelim!

RADİKAL - Akıllı telefon elinizin doğal bir uzantısı halinde mi çoktandır? Durmadan Twitter, Instagram, Facebook profillerinize girip çıkıyor, e-mail kontrol etmeden duramıyor, bir gözünüzü Whatsapp'tan alamıyor musunuz? O halde yeni sıfatınızı buyurun: Smombie. Kısacası, siz de bir 'telefon zombisisiniz'! 
Almanya'da 'zombi' ile 'Smartphone' sözcüklerinin bileşiminden oluşan 'Smombie' sözcüğü yılın gençlik sözcüğü seçildi. 'Telefon zombisi' anlamına gelen sözcük, akıllı telefonundan kopamayanlara atfen kullanılıyor. Langenscheidt Yayınevi, 'Smombie' sözcüğünün 2015 Gençlik Sözcüğü seçildiğini duyurdu. 'Zombi' ile 'Smartphone' (Akıllı telefon) sözcüklerinden türetilen sözcük, gençler tarafından telefonuna çok fazla odaklandığı için çevresindeki olay ve gelişmelerden bihaber olan kişileri anlatmak için kullanılıyor.  
Münih'te toplanan jüri, online olarak yapılan oylama neticesinde en çok oyu alan on sözcük arasından yılın gençlik sözcüğünü seçti. İnternette yapılan oylamada, 'hiçbir şey yapmayan, karar alamayan, kendi görüşlerini yansıtmayan kişi' anlamında kullanılan 'merkeln' fiili de ön sıralarda yer almıştı.
Langenscheidt Yayınevi, seçilen sözcükler ile her yıl 'Yüzde yüz gençlik dili' adlı bir sözlük hazırlıyor. (Deutsche Welle)