Televizyondan en çok izlenen üçüncü büyük cenaze töreni

Televizyondan en çok izlenen üçüncü büyük cenaze töreni
Televizyondan en çok izlenen üçüncü büyük cenaze töreni

25 Haziran?da hayatını kaybeden ünlü şarkıcının Londra?daki Madame Tussauds Müzesi?nde yer alan balmumu heykeli ziyaretçi rekorları kırıyor. FOTOĞRAF: REUTERS

LOS ANGELES - Michael Jackson’ın cenaze törenini yaklaşık 31 milyon Amerikalı’nın televizyondan izlediği açıklandı. Nielsen Medya Araştırmaları, salı gecesi Los Angeles’da düzenlenen iki saatlik törenin 18 televizyon kuruluşu ve kablolu kanallarca izleyiciye aktarıldığını ve 31.1 milyon izleyici çektiğini duyurdu. ABD’de eski başkan Ronald Reagan’ın 2004’teki cenaze törenini 35 milyon, Prenses Diana’nın 1997’deki cenaze törenini de 32.2 milyon kişi izlemişti. Jackson’ınki bunların ardından televizyondan en çok izlenen üçüncü büyük cenaze töreni oldu.
Ayrıca tören için Los Angeles kentinin 1.4 milyon dolar (2.4 milyon TL) harcadığı açıklandı. Paranın 1.1 milyonu, 4 bin 173 güvenlik görevlisi için harcandı. Kent yetkilileri, kalan miktarın da trafik kontrolü, temizlik ve diğer harcamaları kapsadığını söyledi. Törene 17 bin hayran katılmıştı.

‘Ona sakinleştirici vermedim’
Bu arada, Jackson’un dermatoloğu Arnold Klein, şarkıcıya güçlü ağrı kesici ya da sakinleştiriciler sağlamadığını söyledi. Klein, iddialarla ilgili olarak, “Söz edildiği gibi ona böyle ilaçlar vermedim. Yaşamım boyunca kimseye Oxycontin (güçlü bir ağrı kesici) verilmesini tavsiye etmedim” dedi. Klein, “Nasıl kullanılacağını bilmediğim halde birine Diprivan verilmesini nasıl tavsiye edebilirim ki” diye konuştu. Jackson’ı ölümünden birkaç gün önce gördüğünü belirten Klein, “Ben gördüğümde fazla ağrısı yoktu” dedi. Ölümünden sonra bir polis yetkilisi, Jackson’ın evinde Diprivan adlı sakinleştiricinin bulunduğunu söylemişti. Bu ilaç ameliyathanelerde hastaları uyutmak için kullanılıyor. 

Beyaz eldivenle gömülecek
Jackson’ın nereye defnedileceği konusuysa hâlâ belirsizliğini koruyor. Ancak son olarak ilgi çekici başka bir ayrıntı ortaya çıktı. Jackson’ın ölümünden önce planlanan ama gerçekleşemeyen ‘This Is It’ turnesi için eldiven tasarımı yapan, Los Angeles’taki Gaspar Eldivenleri’nin sahibi Dorothy Gaspar, La Toya Jackson’ın kardeşinin tabutta da giymesi için bir beyaz eldiven sipariş ettiğini anlattı. (aa, Yaşam Servisi)