Temiz suya uzay selamı

Temiz suya uzay selamı
Temiz suya uzay selamı

Uzay turisti Laliberte, su kaynaklarının korunmasına dikkat çekme amaçlı gösteriye uzaydan ev sahipliği yaptı. FOTOĞRAF: AP

LOS ANGELES - Kanadalı uzay turisti ve dünyaca ünlü Cirque du Soleil sirkinin kurucusu Guy Laliberte, temiz içme suyu ve su kaynaklarının korunması konusundaki  bilinci artırma amacıyla düzenlenen gösteriye Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ev sahipliği yaptı. Laliberte’nin internetten yayımlanan şovuna, beş kıtadan 14 kentte U2 ve Shakira gibi tanınmış kişi ve grupların da aralarında olduğu çok sayıda konuk şarkıları, dansları ve konuşmalarla katıldı. Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore da programa küresel ısınmayla ilgili bir videoyla destek verdi.
Uzay seyahati için 35 milyon dolar (51.5 milyon TL) ödeyen 50 yaşındaki Laliberte, kırmızı palyaço burnuyla seslendiği Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan, uzay turisti olarak bu seyahatini Dünya’da su kıtlığına ilişkin bilinci artırmak amacıyla kullanmak istediğini söyledi. Kurucusu olduğu sirk sayesinde milyarder olan Laliberte, 2007 yılında, dünya çapında temiz içme suyuna herkesin ulaşabilmesi amacıyla çaba harcayan ‘Bir Damla Vakfı’nı kurmuştu. Laliberte istasyona ulaştığı gün de astronotlara ön ayak olmuş, sabun köpükleriyle alışılmadık bir tür gösteri yapmışlardı. (aa)