Tepenin Ardı'na dağıtım şoku

Tepenin Ardı'na dağıtım şoku
Tepenin Ardı'na dağıtım şoku

Başta Berlin, Karlovy Vary, Saraybosna ve İstanbul olmak üzere 40 festivalden toplam 16 ödül alan, en son Asya Pasifik Film Ödülleri’nde En İyi Film seçilen ‘Tepenin Ardı’, 14 Aralık´ta Türkiye ´de vizyona giriyor. Fakat bu başarıya rağmen film Türkiye’de sinema salon işletmecilerinden rağbet görmüyor. Filmin Türkiye dağıtımcısının bildirdiğine göre şu ana kadar sadece yedi sinema salonu vizyon talebinde bulundu. Yönetmen Emin Alper ve oyuncular Berk Hakman ile Reha Özcan Radikal’e konuştu.
Emin Alper: Fransa, Almanya, Yunanistan’dan filmimizi kendi sinemalarında dağıtma talepleri gelirken Türkiye’den böyle bir sonuç çıkması büyük bir sorun olduğunun göstergesi. Salonların tekelleşmesi bunun en büyük sebebi. Ödüllü filmlerin seyirciden talep görmediği konusunda büyük bir önyargı olduğunu düşünüyorum, dağıtım olanağına sahip olduğunda bu filmlerin de gişe yaptığını biliyoruz. Avrupa ’da bu tip filmlerin izleyiciyle buluşabilmesi için tekelleşmeye karşı yasal önlemler alınıyor. Bizde ise tam tersi söz konusu.
Berk Hakman: Gözünü para bürümüş salon sahipleri ‘James Bond’ ve ‘Alacakaranlık’ı biliyorlar zaten. Ödül, dünyadan kabul görme durumudur, yüreğine korku salar onların. İnadına ödüllü film, sonsuza kadar!
Reha Özcan: Türkiye’de yapılan sanat filmlerine sinemaseverlerin tek ulaşabildiği yol korsan DVD’ler oldu ne yazık ki. Bu tür filmlere kendi salonlarında yer vermeyen salon sahipleri ise bu tercihleri ile korsana çokça destek veriyorlar.