Tepenin Ardı'nın yönetmeni Alper: Bu gidişle filmlerimizi gösteremeyeceğiz

Tepenin Ardı'nın yönetmeni Alper: Bu gidişle filmlerimizi gösteremeyeceğiz
Tepenin Ardı'nın yönetmeni Alper: Bu gidişle filmlerimizi gösteremeyeceğiz
Berlin, Saraybosna ve Karlovy Vary gibi festivallerdeki ödüllerin yanı sıra Asya Pasifik Ödülleri'nde en iyi film seçilen 'Tepenin Ardı' gösterim için salon bulmakta zorlanıyor. Filmin yönetmeni ve oyuncuları ise hayal kırıklığı içinde...

Başta Berlin Film Festivali, Karlovy Vary Film Festivali, Saraybosna Film Festivali ve İstanbul Film Festivali olmak üzere birçok festivalden ödüller alan, en son Asya Pasifik Film Ödüleri´nde En İyi Film seçilen Tepenin Ardı, dünyayı dolaştıktan sonra 14 Aralık´ta Türkiye ´de vizyona giriyor. Fakat bütün bu başarıya rağmen film Türkiye´deki sinema salon işletmecilerinden rağbet görmüyor. Filmin Türkiye dağıtımcısının bildirdiğine göre şu ana kadar sadece yedi sinema salonu Tepenin Ardı´nı vizyona sokmak üzere talepte bulunmuş bulunuyor. Tepenin Ardı sinema salonlarından daha çok ilgi ve talep bekliyor.
Filmin yönetmeni Emin Alper ve oyuncuları Berk Hakman ile Reha Özcan bu durumu Radikal’e değerlendirdi:

Emin Alper: “Asya Pasifik Film Ödülleri’nde, En İyi Asya Filmi Ödülü’nü aldıktan sonra dönüşümüzde bu haberle karşılaşmak bende büyük bir hayalkırıklığı yarattı. Fransa, Almanya, Yunanistan’tan filmimizi kendi sinemalarında dağıtma talepleri gelirken Türkiye’deki salonlardan böyle bir sonuç çıkması açıkcası büyük bir sorun olduğunun göstergesi. Ben bu filmin seyircisi olmadığına inanmıyorum. Sırf salon bulamadığımız için bu seyirciye ulaşamıyoruz. Salonların tekelleşmesi de bunun en büyük sebebi. Ödüllü filmlerin seyirciden talep görmediği konusunda ülkemizde büyük bir önyargı olduğunu düşünüyorum, dağıtım olanağına sahip olduğunda bu tip filmlerin de gişe yaptığını daha önce gördük. Avrupa ’da ise bu tip filmlerin izleyiciyle buluşabilmesi için salonlardaki tekelleşmeye karşı hem yasal önlemler alınıyor, hem de devlet bu tür filmlerin gösterilmesi için maddi destekler veriyor. Biz de ise tam tersi bir durum söz konusu ve bu gidişle filmlerimizi gösterecek salon bulamayacak duruma geleceğiz.”

Berk Hakman: “Diyecek laf yok... Gözünü para bürümüş salon sahipleri James Bond ve Alacakaranlık’ı biliyorlar zaten. Ödül, dünyadan kabul görme durumudur, yüreğine korku salar onların. İnadına ödüllü film, sonsuza kadar!”

Reha Özcan: Türkiye’de yapılan sanat filmlerine sinemaseverlerin tek ulaşabildiği yol korsan DVD’ler oldu ne yazık ki. Bu tür filmlere kendi salonlarında yer vermeyen salon sahipleri ise bu tercihleri ile korsana çokca destek veriyorlar.

ALDIĞI ÖDÜLLER
Berlin Film Festivali (Almanya): Caligari Film Ödülü, En İyi İlk Film dalında Özel Mansiyon
Asya Pasifik Film Ödülleri: En İyi Film
İstanbul Film Festivali: Ulusal Yarışma: En İyi Film, En İyi Senaryo, FIPRESCI Ödülü
Taypey Film Festivali (Tayvan): Yeni Yetenek Yarışması Jüri Özel Ödülü
Karlovy Vary Film Festivali (Çek Cumhuriyeti): NETPAC En İyi Asya Filmi Ödülü
Saraybosna Film Festivali (Bosna Hersek): Jüri Özel Ödülü
Paliç Film Festivali (Sırbistan): En İyi Film
Osian Cinefan Film Festivali (Hindistan): En İyi İlk Film
Batum Film Festivali (Gürcistan): En İyi Yönetmen
Malatya Film Festivali: En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu (Tüm Erkek Oyuncular), SİYAD En İyi Film Ödülü