Terasta yeni hizmet

Yaz aylarında ille de Boğaz'a ineceksiniz diye bir şey yok.
Haber: Melis Çelebi / Arşivi

Yaz aylarında ille de Boğaz'a ineceksiniz diye bir şey yok. Boğaz hattındaki yoğun yaz trafiğinden kaçıp Beyoğlu sırtlarından eski İstanbul'u ve Haliç'i seyretme şansınız da var. 200 yıllık Petits-Champs pasajının teras katındaki NuTeras, bu keyfi tadabileceğiniz lezzette bir mekân.
Bu yıl ufak değişikliklerle hizmete açılan mekân, farklılığını detaylarında saklıyor. Mehmet Gürs'ün şefliğini yaptığı NuTeras, artık klasiklerden biri olarak sayabileceğimiz restoranlardan biri olan Downtown'ın yazlık uzantısı. Mekândaki değişikliklerden biri, restoranın girişine yeni eklenen bar. Burası içki içilen değil, daha çok yemek yenilen bir bar. Sakın aklınıza Türkiye'de gereğinden fazla moda olan sushi barlar gelmesin. Burada sushi değil, farklı mutfaklardan yemekler servis ediliyor. Restoran mönüsüyle kıyaslandığında,
daha çok atıştırmaya yönelik olan bu mönüde hamburgerden tutun da Uzakdoğu baharatlı bonfile şişe, kızarmış soğan halkalarından tutun da Doğu Akdeniz mezelerine kadar pek çok kültürden lezzetler göze çarpıyor.
Bu yeni barın bir diğer iyi tarafı da gece 02.00'ye kadar yemek servisi yapılıyor olması. Malum önümüz Caz Festivali. Festival kapsamındaki konserlerin çıkışında bar mönüsüyle karnınızı doyurabilirsiniz.
Yemek sırasında hafif bir müziğin yankılandığı mekân, gece yarısına doğru hareketleniyor ve tam bir gece kulübü havasına bürünüyor. Müzikler her gecenin kalabalığına göre değişiyor. Yine de burada lounge, chill out, caz Latin ve funk tınılarının hâkim olduğunu söyleyebiliriz.
NuTeras'ın Akdeniz mutfağı ağırlıklı mönüsündeki yemeklerini yedikten sonra, NuBar'da Haliç'e karşı içkinizi yudumlayabilirsiniz. Herkes tarafından 'Max' diye bilinen NuPera'nın işletme müdürü Maksut Aşkar'ın hazırladığı yaz kokteylleri denemeye değer. Yeni margaritalar, votkalı içkiler ve buzlu serinleticiler, sıcak yaz gecelerinin nemini alacağa benzer.
Aşina olduğunuz karışımların yanında belki şimdiye kadar denemediklerinizi de bulacaksınız NuBar mönüsünde. Bol buzlu karpuz ve kavun suyuyla hazırlanan votkalar daha tatmadan kokularıyla insanı baştan çıkartmaya yetiyor. Frenküzümlü votka ise normalden biraz daha maceracı bir ruha sahip olanlar için ideal.
"Ben bildiğim rakıyı içerim," diyenlere diyecek bir şeyimiz yok ama yaratıcı alternatiflere açık olanlara kavunlu rakıyı denemelerini tavsiye ederiz. 'A la turca' diye tabir edilen bu rakı, NuTeras'ın bu yazki özel kokteyli. Max'a göre alkolle meyvenin uyumu çok önemli.
Anlayacağınız burada öyle müşterinin istediği her kokteyli yapmıyorlar. NuBar'a iş çıkışlarınızda da uğrayabilir, güneşin batışını burada izleyebilirsiniz.
Tel: (0212) 245 60 70