Tercih etmediği bölüme yerleştirilince...

Tercih etmediği bölüme yerleştirilince...
Tercih etmediği bölüme yerleştirilince...
Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde bu yıl üniversite sınavlarında aldığı puanla hayalindeki Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ile Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerini tercih eden 22 yaşındaki Nezahat Çobanoğlu, gelen sonuç karşısında şoke oldu.


HAKKARİ - Yazdığı tercihlerle ilgisi olmayan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne yerleştiğini görünce hayalleri yıkılan Çobanoğlu, sanal ortamda birilerinin tercihlerine müdahale ettiğini iddia ederek, Cumhuriyet Savclığına suç duyurusunda bulundu.

Yüksekovalı Nezahat Çobanoğlu, bu yıl dersaneye giderek hazırlandığı üniversite sınavında istediği puanı almayı başardı. LYS TM 3 puan türünde 428 puan alan Çobanoğlu, öğretmen olan dayısı ve dersane öğretmenleriyle birlikte tercihlerini doldurdu. Çobanoğlu, çeşitli üniversitelerin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ile Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerini tercih etti. Ancak LYS sonuçları açıklanınca Çobanoğlu, tercih sırasına hiç yazmadığı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’ne yerleştiğini görünce şaşkına döndü.

Neye uğradığını şaşıran Nezahat Çobanoğlu, ÖSYM ’nin internet sitesindeki açıklamada birinci tercihinin Van YYÜ İktisat Bölümü olduğunu gördü. Kendi yaptığı tercihlerin çıktısını da alan Çobanoğlu, kendi tercihleriin arasında Van YYÜ olmadığını belirtti. Çobanoğlu, hayalindeki bölümlerin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ile Okul Öncesi Öğretmenliği olduğunu belirterek, “Benim hep hayalimdeki bölümler bunlardı. Ben de tercihlerimi bu yönde yaptım. Ancak gelen sonuçta tercih yapmadığım Van YYÜ İktisat Fakültesi'ne yerleştiğimi görünce şaşırdım. Ancak, birileri benim şifremle tercihlerimi değiştirmiş. Buna anlam veremedim. Savcılığa suç duyurusunda bulundum. Benim hayallerimle oynayanların bulunmasını istiyorum” dedi. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/101405110140513

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Başarmak - aycl

  Kızcağızın masumiyeti ve sadeliği üzüyor insanı. Üzülmesine gerek yok aslında. Zira akıl edip müracaat listesinin bir örneğini almışsa ki, müracaat edilen okullar bir çıktı daima veriyorlardır. Onunla ispat edebilir. Bu delil ile problemi çözme imkanıdır. Kaldı ki böyle bir durumu ilgililerin zaten çözmeleri beklenir. Ayrıca tabii ki bunun bir izahı da olmalıdır. Nezahat Çobanoğlu gibi başarılı gençlerimiz olsun yeter ki, hep birlikte başarırız.

  VANDA OLUP BITENLER - bruskdaglar

  Van yüzüncü yil üniversitesinde buyil yapilan müzik ögretmenligi sinavinda da saibeler var.Müzik ögretmenligi yetenek sinavini kazananlarin sevincleri kursaklarinda kaldi.Cünkü ilk listede yer alanlarin isimleri 2 gün sonra yanlislik var diyerek degistirilen ikinci listede yoktu.Okul idaresini arayanlar ise söyle bir cevapla karsilastilar.(Puanlar yanlis hesaplanmis özürdileriz.)Oysa sinava giren ögrenciler nekadar puan aldiklarini i biliyorlar. Bu yorumum yayinlanmazsa dahi editörlerin okuyacagindan eminim.Radikal gazetesinin bu iddiami arastirmasini rica ediyorum.Saygilarimla.

  Acaba? - Clear

  Kurum içinde çalışan,özerklik taraftarı, özgür düşünce ve demokrasi yanlısı(!) bir görevli "ilerde bize ilk etapta ekonomist gerek,psikolojik lüksümüz yok,bu da neyin nesi" diyerek,tercih listelerinde oynama yapmış olabilirmi acaba?Hani aklıma geliverdi birden.Olamaz mı yani?Heh heh heh.