Teröre inat 15 öneri!

Teröre inat 15 öneri!
Teröre inat 15 öneri!
Yaşanan patlamalar hepimizi karamsarlığa sürüklese de bir şekilde bizi mutsuzluğa sürükleyen bu olumsuz düşüncelerden kurtulmamız gerekiyor. Baharın ilk ayında teröre inat 15 öneri
Haber: ECE ÇELİK - ece.celik@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Son günlerde nereye gitsek (ya da gidemesek) işte, okulda, ailemizle, arkadaşlarımızla her konuşmamızın içerisinde patlamalar ve ölümler var.  Dışarı çıkmak istemiyoruz, zaten eğlenecek psikolojimiz pek kalmadı. Peki ne yapmalı? Baharın kendini göstermeye başladığı bu günlerde kendinizi iyi hissetmeniz, olumsuz düşüncelerden kurtulmanız için bazı önerilerimiz var.  Elbette dışarıda korkusuzca gezip dolaştığımız günlerde gelecek. Ama şimdilik daha çok kendimizi güvende hissedeceğiniz mekanlarda yapabileceğiniz 15 mutluluk önerisi.

1)    Sevdiklerinize daha çok vakit ayırın: Kendimizi iyi hissetmenizi sağlayacak şeylerin başında sevdiklerimizle vakit geçirmek geliyor. O zaman bunu daha çok yapabiliriz. Annenizle, babanızla, sevgilinizle, arkadaşlarınızla kedi-köpeğinizle daha çok vakit geçirin.

2)    Sosyal medyadan uzak durun: Sosyal medya özellikle bu tip dönemlerde bir kara deliğe dönüşüyor. Söylentiler,  uyarılar derken olumsuz düşünceler sarıyor etrafımızı. Çok acil durumlar dışında sosyal medyayla ilişkinize ara verin.

3)    Annenizi arayın:  Biliyorsunuz ki böyle dönemlerde sizin için çok endişeleniyorlar. Onların yanında olamıyorsanız bile daha çok telefonla konuşun. Hem onlar mutlu olsun hem siz.

4)    Güzel kitaplar okuyun: Kitap okumak her dönemde insana iyi gelin. Bu dönemde özellikle çok sevdiğiniz, içinde şiddet barındırmayan kitaplar okuyun.

5)    Balkon bugünler için var: Havalar ısınmaya başladı. Kendinize güzel bir içecek hazırlayarak balkonda dergilere öylesine bakarak kafanızı boşaltabilirsiniz.

6)    Çocuğunuzla çizgi film izleyin: Bu önerimiz çocuğu, kardeşi ya da yeğeni olanlara… Çocuklarla vakit geçirmek dünyadaki her türlü kötülüğü unutmak için müthiş bir alternatif. Açın bir çizgi film, her şeyi unutun.

7)    Balkonda çiçek ya da sebze yetiştirin: Uzmanlar çiçeklerle uğraşmanın insan psikolojisine ne kadar iyi geldiğini defalarca kanıtladı. Tam da bahar ayları, balkonunuzda minik bir bahçe yaratabilirsiniz.

8)    Bahar temizliği yapın: Aylardan mart bahar temizliğinin tam zamanı. Eskileri ayıklayın, yenilere yer açın. Evde yapılacak temizlik ruhunuzu da hafifletebilir.

9)    Salonun dekorasyonunu değiştirin: Tebdil-i mekânda ferahlık vardır.  Koltukların yerini, yemek masasının yerini değiştirin, küçük değişiklikler iyi gelir.

10) En sevdiğiniz meyveden bir kâse yiyin: Belki de baharın en güzel yanı, bahar meyvelerinin çıkması. Çilek çıkmaya başladı, erik, yeni dünya gibi meyvelerin çıkmasına da çok az kaldı.

11) Komşularla görüşün: Sosyalleşmek için her zaman şehrin göbeğine gitmek gerekmiyor. Aynı mahallede oturduğunuz arkadaşlarınızla ya da komşularınızla görüşün. Evde yapılacak bir film gecesi neşenizi yerine getirebilir.  

12) Yeni yemekler yapmayı deneyin: O hep merak ettiğiniz, belki tv’de bir programda gördüğünüz yemeği yapmanın tam vakti. Ufak bir market alışverişiyle yeni denemeler yapabilirsiniz.

13) Yazı yazın: Sosyal medyada vakit geçireceğinize duygularınızı, endişelerinizi kağıda dökmeyi deneyin. Günlük tutmayı lise yıllarında bırakmış olabilirsiniz ama tekrar yazmak iyi bir fikir olabilir. Uzun süredir güncellemediğiniz bloğunuza göz atın.

14) Etamin işleyin: Son dönemlerin popüler ‘vitage’ aktivitesi etamin kafa dağıtmak için birebir. Hem eğer isterseniz içinizden gelen sitemleri bedduaları etamine dökebilirsiniz.

15) İnsanlara güveninizi pekiştirecek filmler izleyin: Evet bombalar patlıyor olabilir ama hayatta güzel şeyler de oluyor ve bunun üzerine pek çok film ve belgesel çekilmiş. Onları izleyin, insanlara olan güveninizi tazelemeye çalışın.