'The Cut' Filmekimi'nden çekildi

'The Cut' Filmekimi'nden çekildi
'The Cut' Filmekimi'nden çekildi
Fatih Akın'ın Venedik Film Festivali'nde ses getiren yeni filmi 'The Cut' (Kesik), dağıtımcısının talebi üzerine Filmekimi programından çekildi. Film Türkiye'de aralık ayında gösterime girecek.

RADİKAL - Fatih Akın'ın yeni filmi 'The Cut'ın (Kesik) ilk kez Filmekimi’nde gösterileceği açıklanmıştı. Ne var ki filmin festival programdan çekildiği ortaya çıktı. İKSV yetkilileri kararın politik olmadığını, filmin yurtdışı dağıtımcılarının talebi üzerine alındığını söyledi. İKSV’den alınan bilgiye göre, yurtdışı dağıtımcılarının Filmekimi’nin düzenleneceği tarihle henüz belirsiz olan vizyon tarihi arasında uzun bir fark olmamasını istemeleri nedeniyle böyle bir karar alındı.

Yönetmen Fatih Akın’ın Ermeni katliamı sırasında Mardin'de ailesini kaybeden Ermeni demircinin hikâyesini anlattığı yeni filmi “The Cut”ın (Kesik) Türk sinemalarında sonbaharda gösterilmesi bekleniyordu. 

31 Ağustos ’ta Venedik Film Festivali’nde prömiyeri yapılan The Cut’ın Türkiye ’de ilk defa 11-17 Ekim 2014’te düzenlenecek Filmekimi’nde gösterileceği duyurulmuştu. Ancak daha sonra ‘The Cut’ın Filmekimi’nin programından çekildiği ortaya çıktı. T24'e konuşan İKSV yetkilileri, ‘The Cut’ın Filmekimi’nde gösterilmeyeceğini doğrulayarak, kararın filmin Almanya ’daki yurtdışı dağıtıcıları tarafından alındığını söyledi.

İKSV yetkilileri, yurtdışı dağıtıcılarının filmin gösterilmemesi kararına gerekçe olarak, Filmekimi’nin düzenleneceği tarihle henüz belirsiz olan vizyon tarihi arasında olası bir gecikme durumunda fark olmasını istememelerini gösterdiğini aktardı. İKSV yetkilileri, kararın politik olmadığını söyledi.

Filmin dağıtımcısı Ali Akdeniz şu açıklamayı yaptı: Fatih Akın’ın 17 Ekim’de vizyona girmesi planlanan The Cut filminin prömiyeri 11-17 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Filmekimi’nde yapılacaktı. The Cut filminin vizyon tarihinin Aralık ayına ertelenmesi sebebiyle filmin prömiyeri ile vizyon tarihi arasında yaklaşık 2 aylık bir süre olmasından dolayı, dağıtımcı şirket ile birlikte filmin Filmekimi’ndeki gösterimini iptal etme kararı aldık. Tüm Filmekimi izleyici ve ekibinden özür dileriz. Aralık ayında görüşmek üzere."

Fatih Akın kimdir?