Thomas Gabriel Trio'dan 'Bach Caz'

Thomas Gabriel Trio'dan 'Bach Caz'
Thomas Gabriel Trio'dan 'Bach Caz'
Thomas Gabriel Trio, 7 Mart Perşembe akşamı, saat 20.00'de CRR Konser Salonu'nda izleyici karşısında olacak.

30 yılı aşkın süredir “Bach Caz” yorumlarıyla sadece klasik müzik severlere değil caz tutkunlarına da ilham veren Thomas Gabriel Trio, 7 Mart Perşembe akşamı, saat 20.00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda izleyici karşısında olacak. Thomas Gabriel (piyano), Gunnar Polansky (Bas) ve Martin Klusmann’dan (davul) oluşan Thomas Gabriel Trio, konserde Johann Sebastian Bach ve Antonio Vivaldi’nin eserlerini caz yorumuyla izleyiciye sunacaklar. Özellikle Bach'ın tüm eserlerinin form ve armonik yapısının üzerine caz formunu harmanlayarak dinleyiciyle buluşturan Thomas Gabriel Trio'yla kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.Bach ile Caz’ı biraraya getiren hikayenizi anlatır mısınız?

Biz Essen’de “Folkwanghochscule Essen” konservatuvarında klasik müzik eğitimi aldık. Okuduğumuz dönemde Bach’ın eserlerinin çalındığı özel bir proje olan Jacques Loussier’in Bach” İtalyan Konçertosu” performansını izledik, konser o kadar başarılı ve etkileyiciydi ki kendi düzenlemelerimizi oluşturup Johann Sebastian Bach’ın eserlerini caz formuyla yorumlamaya karar verdik. Bach’ı seçmemizin en önemli nedeni Bach’ın yaratıcılığının çok zengin bir forma sahip olmasıdır.

Tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

Bizim tarzımızın en belirgin özelliği Johann Sebastian Bach ile caz formunun dengesini korumamız, biz düzenlemerimizde orjinal bestenin armonik ve form yapısını değiştirmiyoruz. Thomas Gabriel Trio yu diğer oluşumlardan ayıran en belirlici olan düzenlemelerimizde eserinde orjinalini esas almamızdır, Bach’ın eşsiz yaratıcılığı caz için harika bir platform oluşturmaktadır.

Gelecekte Thomas Gabriel Trio bizlere nasıl süprizler yapacak?

Önümüzdeki dönemde iki album çıkarmayı planlıyoruz. İlki Mi major keman konçertosu, La minor Org konçertosu ve Re minor ikili keman konçertosu’nun yer aldığı yine kendi düzenlemelerimizden oluşan bir albüm olacak. Diğer albümde ise yine Johann Sebastian Bach’ın eserlerinin düzenlemelerinden oluşacak olan albümde Thomas Gabriel Trio’ya “Gewandhaus’un ünlü organist Michael Schönheit eşlik edecek.