'Thriller' bir kez daha rekor kırdı

'Thriller' bir kez daha rekor kırdı
'Thriller' bir kez daha rekor kırdı

?Thrill The World?ün İstanbul ayağı dün sabaha karşı saat 03.30?da Ümraniye?deki Meydan Alışveriş Merkezi?nde yapıldı. Etkinliğin sayısal rekor kırıp kırmadığı netleşmedi. FOTOĞRAF: YÜCEL VELİOĞLU / AA

Michael Jackson adını 1985'te 'tüm zamanların en çok satan albümü' olarak Guinness'e yazdıran 'Thriller', Türkiye'nin de dahil olduğu 40 ülkedeki performansla en azından 'saygı' rekorunu kırdı
Haber: HAZAL ATAY / Arşivi

Etkinliğe Mexico City de katıldı.
FOTOĞRAF: AFP


İSTANBUL - Guinness Rekorlar Kitabı, 1985’te popun kralı Michael Jackson’ın adını bugüne dek hâlâ geçerliliğini koruyan bir rekorla ‘Tüm zamanların en çok satan albümü’ olarak nitelendirmişti. 24 Ekim’i 25 Ekim’e bağlayan gece ‘Thriller’ yeni bir rekor kırdı, ancak bu sefer rekoru kıran Jackson’ın ne kendisi ne de albümüydü. MJ hayranları tüm dünyada aynı gün ve saatte ‘Thrill The World’ organizasyonu kapsamında ‘Thriller’ koreografisiyle dans edip pop kralı Michael Jackson’ı bir kez daha andılar.
‘Thrill The World’ organizasyonunun İstanbul ayağı dün sabaha karşı saat 03.30’da Ümraniye’deki Meydan Alışveriş Merkezi’nde gerçekleşti. En son 2008’de toplam 10 ülkede 4 bin 179 katılımcıyla gerçekleştirilen organizasyonun yeni rekorunu kırmak için yapılan çalışmalar, aslında gösteri gününün çok öncesinden başladı. Son güne kadar süren toplu dans çalışmaları profesyonel dans hocaları tarafından verildi ve yapılan birçok provadan sonra Michael Jackson hayranları artık ‘Thriller’ koreografisini oldukça başarılı bir şekilde uygular hale geldi.
Gece yarısından itibaren alanda Michael Jackson klipleri gösterilmeye başlandı. ‘Thriller’ın da gösterilmesiyle gittikçe heyecanlanan kalabalık, yeni rekor kırmaya hazır gibiydi. Dansçıların da hazırlanmasıyla saat tam 03.30’da hoparlörler bütün dünyayla aynı anda Michael Jackson’ın ‘Thriller’ını çaldı. Makyajları ve kostümleriyle gerçek ‘Thriller’ı aratmayan dansçılar izleyenlerin de eşliğiyle hep bir ağızdan ‘Threatened’ diye bağırdı ve gerçekten de tüm dünyayı salladı.
‘Thriller’la coşan ve zombi kostümleriyle dünyayı sallamayı başaran kalabalık, hemen sonrasında bir diğer Michael Jackson klasiğini yine izleyicilerle birlikte söyledi. Ancak bu sefer amaçları dünyayı sallamak değil, iyileştirmekti. ‘They Don’t Care About Us’, ‘Heal The World’, Jackson’ın 1991’de seslendirdiği, ABD listelerinde uzun süre kalmış ve Amerika’daki ırkçılığa değinen bir başka eseri, Jackson hayranları tarafından bir ağızdan söylendi. Üstelik yine tüm dünyayla aynı günde ve aynı saatte... Şarkının son sözleri özellikle vurgulandı. Büyük güçlerin, hükümetlerin, devletlerin kendilerini umursamadıklarını söyleyerek ‘All I wanna say is that / They don’t really care about us!’ diye bağıran ve az önce dünyayı ‘Thriller’la sallayan kalabalık aslında hem coşkularıyla hem de baskınlıklarıyla kendilerinin dünyada olan biten gereksizlikleri umursamadıklarını haykırdılar. Michael Jackson, İstanbul’da ve tüm dünyada ‘Thrill The World’le böyle yaşatıldı ve ‘Thriller’ popun kralının hayranları sayesinde bir rekora daha imza attı. 

Tüm dünyada aynı gün, aynı saat!
‘Thrill The World’ dans organizasyonu, Kanada’dan Arjantin’e kadar dünyanın pek çok yerinden Jackson hayranını ‘Thriller dansı’yla birleştirdi. Kanada’nın Vancouver kentinde 230 dansçı sabaha kadar dans etti. Zombi makyajı yapan Jackson hayranları, beşten geriye doğru sayarak “Şimdi ‘Thriller’ zamanı!” diye bağırdılar. Fransa’nın Gourin kentinde de yaşları 11’le 73 arasında değişen 60 kişi dansa katıldı. Çin, Arjantin, ABD ve İngiltere de dans eden ülkeler arasındaydı. Mexico City’deki dansçıların kostüm ve makyajlarıysa görülmeye değerdi. Yüzlerini beyaza boyayan ve yapay kan süren dansçıların performansı, Michael Jackson’ın 1982 yılında çekilen ‘Thriller’ videosunun aslını aratmadı.