Tiflis'te Türk uçağı yanlış havaalanına indi

Tiflis'te Türk uçağı yanlış havaalanına indi
Tiflis'te Türk uçağı yanlış havaalanına indi

İstanbul-Tiflis seferini yapan uçağın pilotu aralarında 7 kilometre bulunan iki havaalanını karıştırdı.

Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - İstanbul-Tiflis seferini yapan THY’nin 1382 sefer sayılı Kastamonu uçağı, pilot hatasıyla Tiflis Havalimanı’na 7 kilometre mesafedeki Vaziana Askeri Havaalanı’na iniş yaptı. Pilotun manuel sistemle iniş yaptığı öğrenildi.
THY’nin İstanbul- Tiflis seferini gerçekleştiren Boeing 737-800 tipi Kastamonu uçağı yolcularına korku dolu anlar yaşattı. THY yetkililerinden edinilen bilgiye göre olay şöyle gerçekleşti:  “Boeing 737 800 tipi TK 1382 sayılı sefer uçağı saat 13.30’da İstanbul’dan kalkış yaptı. 69 yolcu altı mürettebat olmak üzere toplam 75 kişinin bulunduğu uçak Tiflis’e yaklaşma esnasında kule ile temasa geçerek Aletli İniş Sistemi (ILS) müsaadesi istedi. Ancak iniş sırasında otomatik pilot devreden çıkarılarak munuel yolla inişe geçildi ve pilot yanlış havaalanına indi.”

Yolcular otobüslerle taşındı
Yine aynı kaynaktan edinilen bilgiye göre, yolcuların Azerbaycan’a giriş işlemlerini yaptırmaları için Vaziana Askeri Havaalanı’ndan otobüslerle sivil havaalanına götürüldü. Yolcuların ve mürettebatın durumunun iyi olduğu belirtildi.
Vaziana askeri üssü geçen yıl Gürcistan-Rusya savaşında, Rus uçakları tarafından bombalanmıştı.
ILS, yatay ve düşey olarak uçağa kılavuzluk görevi yaparak, uçağın piste otomatik olarak inmesini sağlıyor. Özellikle havanın bulutlu, görüş mesafesinin kısıtlı olduğu sisli, yağmurlu ve karlı havalarda güvenli, görüş mesafesinin yüksek olduğu durumlarda ise güvenliğin yanı sıra konforlu bir yaklaşma ve iniş için olanak yaratıyor.