Tinder yüzünden AIDS olabilirsiniz

Tinder yüzünden AIDS olabilirsiniz
Tinder yüzünden AIDS olabilirsiniz
İngiltere verilerine göre 2014 yılında bel soğukluğunun görülme sıklığında yüzde 19 ve frengide ise yüzde 33 artış var. Uzmanlar Tinder gibi günübirlik buluşmaların yaşandığı sosyal medya siteleri ve telefon uygulamalarını işaret ediyor.

RADİKAL- İngiltere verilerine göre 2014 yılında bel soğukluğunun görülme sıklığında yüzde 19 ve frengide ise yüzde 33 artış var. Uzmanlar ise uyarıyor, bu tarz cinsel hastalıklarda daha da artış olabilir çünkü insanlar Tinder gibi günübirlik buluşmaların yaşandığı sosyal medya siteleri ve telefon uygulamaları sayesinde buluşup hemen cinsellik yaşayabiliyor.

Üstelik tek risk bu iki hastalıkta değil, İngiltere Cinsel Sağlık ve HIV Derneği Başkanı Dr. Peter Greenhouse, eğer insanların bu şekilde hızlıca partner değiştirmeye devam ederlerse HIV enfeksiyonunun heteroseksüel nüfusta büyük artış göstereceğini belirtiyor. Greenhouse'a göre, bu tür aplikasyonlar güvenli seks konusunda bazı uyarılar vermeli.

UYGULAMALARA "HASTALIĞIM VAR" ÖZELLİĞİ GELECEK

Tinder gibi çöpçatan sitelerinin yaratıcıları uygulamalarını bu yönde geliştirmeyi, hatta kullanıcıların cinsel yolla bulaşan bir hastalıkları olup olmadığını yazmalarını sağlayan özellikler getirmeyi planlıyor.

Özellikle genç yetişkinlerde çok yaygın olan "spontane gelişen seks" sırasında, fazla iyi tanımadığı bir partnerle seks yapılması sonucu cinsel yolla bulaşan hastalıklar artıyor. Los Angeles'ta bunun için bilboardlarla kampanya yapılırken, klamidya ve bel soğukluğunun artışına dikkat çekiliyor.

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIĞINIZ OLABİLİR Mİ?

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar vajinal, anal ya da oral seks ile bulaşabileceği gibi sadece ten ve cinsel organ teması ile de bulaşabilir.

Teşhis ve tedavi edilmeyen bir cinsel yolla bulaşan hastalığınız varsa uzun vadede çok ciddi sağlık sorunları yaşamakla kalmaz diğer partnerlere de bulaşmasına neden olabilirsiniz. 

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLARDAN NASIL KORUNMALI?

Peki kendinizi ve başkalarını nasıl koruyacaksınız,

- Kondom ya da oral seks için kullanılan kondomlardan kullanın

- Doğum kontrol haplarının cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumadığını bilin

- Düzenli olarak HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı test yaptırın

- Daha önce tedavi ettirdiğiniz bir hastalığınız varsa bile tekrar enfeksiyonun vücutta çıkması olasıdır. Partnerinizi uyarın ve düzenli test yaptırmaya devam edin. (Kaynak: Hürriyet)