Tindersticks'i bir de çimenlere yayılıp dinleyin

Tindersticks'i bir de çimenlere yayılıp dinleyin
Tindersticks'i bir de çimenlere yayılıp dinleyin
Chill-Out Festival, 19 Mayıs Pazar günü Kemer Country Club'da sekizinci kez düzenlenecek. Festivalin bu yılki sürprizi ilk kez çimlere yayılıp dinleyeceğimiz Tindersticks. Peki başka neler var?

Yıl 2006. İstanbul Film Festivali’nde Michael Winterbottom’ın Tristram Shandy: Uyduruk Bir Öykü filmi Uluslararası yarışmada birinci oluyor, Depeche Mode 30 Temmuz’da İstanbul’a geleceğini açıklıyor, kitapların arasına konulan Roger Waters ve Morissey konseri biletleri her gece yerinde duruyor mu diye kontrol ediliyordu. Aynı vakitlerde müzik dünyamızda bir hareketlenme daha oldu. Palazlanmaya başlayan festivallere bir yenisi daha eklendi: Chill-Out Festival İstanbul.
İlk yıl, Oi Va Voi, Hardkandy ve Flunk gibi isimlerle açılış yapan ve her yıl birbirinden başarılı isimleri İstanbul’a getiren festival bu yıl sekizinci kez düzenlenecek. Lounge FM 96.0 organizasyonuyla 19 Mayıs 2013 Pazar günü gerçekleşecek festivalin bu yılki teması ‘Yeryüzündeki Cennet’. Chill-Out Festival İstanbul’un en önemli özelliklerinden biri mekanının hiç değişmemiş olması. Festival alanı yine Kemer Golf & Country Club’da kurulacak. Sürekliliği sağlamanın çok zor olduğu bu kentte, festival alanları her an değişir, son dakika açıklamalarıyla başka yerlere taşınırken bu istikrar çok önemli. Tahtalara vuralım.
Chill-Out Festival İstanbul’un bu seneki sürprizi Tindersticks. Daha önce Türkiye ’de hiç açık havada konser vermemiş olan İngiliz ekibin performansı merakla bekleniyor. Daha önce İstanbul’da çeşitli klüplerde konserler veren, ‘Claire Denis Film Müzikleri 1996-2009 / Tindersticks Konseri – Müzik ve Film’ kapsamında oturarak dinleme şansına da eriştiğimiz ekibi bir de çimenlere oturup dinleyelim…

12 saat kesintisiz müzik

Nouvalle Vogue, Türkiye’de bu kadar sevildiğini biliyor mu acaba? Bilmiyorsa da Pazar günü öğrenecek. Bossa Nova tarzının öncüleri sayılan ekip, modern hitleri kendilerince yorumlama konusunda çok iyi. Too Drunk To Fuck favorimiz, gerekirse peçeteye yazar isteriz.
Pazar mahmurluğuna reggae yakışır. O zaman sizi Eric Hilton’ın reggae projesi The Archives’le baş başa bırakalım. Amerikalı grubun gitaristi, flütçüsü ve aynı zamanda melodikacısı olan Mateo Monk yaptıkları müzik için, “Kendimizi bir ağa gibi hissediyoruz. Kökümüz derinlerde ama yapraklarımız yükseliyor. Reggan’nin altın çağına dönemeyeceğimizi biliyoruz. Biz asla ‘retro’ bir müzik grubu değiliz. Bugün , zamanımızın reggae’sini çalıyoruz”. Aklı başında adamlardan nefis müzik. Kaçmaz.
Buenos Aires müzik sahnelerinin hiperaktif kızı olarak bilinen La Yegros da festivalin konuklarından. Geleneksel ezgileri elektronik altyapılarla yeniden düzenleyen ve kişisel zevki hip-hop’tan izler bırakan La Yegros, Afrika ruhu taşıyan, modern Latin Amerika ezgileriyle karşımızda.

Festivalde Kolombiya esintisi
Kolombiya’nın kahvesi güzel, güneşi güzel, insanları güzel ama bu topraklarda güzel olan başka bir şey daha var: Müzik. Kökünün ne kadar derinlerde olduğu, ezgilerin zenginliğinden, çok sesliliğinden belli. İşte bu geleneksel Kolombiya müziğini araştırmak ve yeniden yorumlamak için çalışan Ondatrópica da Pazar günü festival alanında olacak. Şarkılar bize ülkenin volkanik dağlarını, ateşli danslarını, kokularını, seslerini hatırlatacak.
DJ kabininde ise bir efsane var. Acid Jazz akımının yaratıcısı İngiliz kökenli İsviçreli Gilles Peterson festivalin temposunu en yükseğe çıkaracak isimlerden biri olacak. Uzun uzun dans etmeye hazır olun.

Havuz başında buluşalım
Bu sene ilk kez havuz başında alternatif bir sahne olacak. Sahnenin yıldızları ise yeni dönem disko müziğinin en önemli isimleri Gigamesh ve Rayko. Ayrıca Türkiye’den Alp Ersönmez, Tan Tunçağ ile Miray Kurtuluş’un oluşturduğu ‘Mira’ ve sevdikleri şarkıları kendi usullerinde yorumlamalarıyla dikkat çeken Rahat da festivalin önemli isimlerinden.
Sezonun açılışını yapmak, terlikleri ayakkabıları çıkarıp çimenlere uzanmak, şakılar dinleyip buz gibi biralar içmek için harika bir vesile…