Tıp, bu saati durduracak

Kanserin saatini durdurmak mümkün... Çağın en tehlikeli hastalıklarından olan kansere karşı çok etkili bir yönteme temel oluşturabilecek bilgiler gün ışığına çıktı.

HOUSTON - Kanserin saatini durdurmak mümkün... Çağın en tehlikeli hastalıklarından olan kansere karşı çok etkili bir yönteme temel oluşturabilecek bilgiler gün ışığına çıktı. Amerikalı bilimadamları, tümörleringenlertarafından yönlendirilen karmaşık bir biyolojik saatle belirlendiğini, bu saatinayarınınbozulmasıyla tümörlerin ilerlemesinin durdurulabileceğini açıkladı. ABD'de düzenlenen Uluslararası Moleküler Hedefler ve Kanser Tedavileri Konferası'nda bu konudaki araştırmalarını
açıklayan Güney Carolina Üniversitesi ve Dorn Veterans Adminstration Tıp Merkezi'nden bilim adamları, tümörlerin büyümesini belirleyen genetik saatle ilgili bulgularını sundu.
Araştırma sonuçları, hücre büyümesi ve hücre ölümü gibi çeşitli temel hücre fonksiyonlarının, en az sekiz adet merkezi 'gen saati' tarafından günlük periyot içinde belirlendiğini, yani tümörlerin periyodik olarak büyüdüğünü ortaya koydu.
Aktif zamanları var
Bunun için 30 dişi fareye, 12 saatlik gece-gündüz şemasına göre tümör hücreleri enjekte edildi. Aktif süreçte tümörlerin normalden iki kat daha hızla büyüdüğü ortaya çıktı.
Yine ABD'de Baylor Tıp Okulu'ndan bir ekip ise fareler üzerinde yapılan başka bir deney sonucunda, period2 (per2) adındaki genlerinin, tümörlerin oluşumunu engelleyen bir özelliği olduğunu saptadı. Ekip bu genleri eksik farelerin kansere yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.
Araştırma ekibinin başkanı olan Longing Fu, "Gen saatinin, hücrelerin DNA'da meydana gelen hasarlara 24 saat içinde verdikleri tepkiyi belirlediğini kanıtladık" diye konuştu.
DNA'ları hasar gören hücreler ölmezse kanser hücresine dönüşüyor. Söz konusu gendeki bozukluk ise hücrelerin ölmesini engelliyor.