Tıp dünyasının yeni gözdesi Umut Özcan

Tıp dünyasının yeni gözdesi Umut Özcan
Tıp dünyasının yeni gözdesi Umut Özcan

1977, Tunceli doğumlu Umut Özcan, Harvard Üniversitesi?ndeki laboratuvarında sekiz kişilik ekiple çalışmalarını sürdürüyor. FOTOĞRAF: AA

ANTALYA - Şişman ve ileri derecede tip 2 diyabet geliştirmiş fareleri üç yıl önce yaptığı araştırmayla tamamen iyileştiren Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim görevlisi Asistan Prof. Dr. Umut Özcan, farelerde obeziteyi tedavi eden araştırmasıyla da dikkatleri topladı. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Bölümü’nden mezun olduktan bir yıl sonra 29 yaşında Harvard Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Özcan, çalışmalarıyla bilim dünyasında kendinden söz ettiriyor.
Özcan’ın 2004’te Science dergisinde yayınlanan çalışması, dünyanın en iyi tıp dergilerinden Nature Medicine’ın yaptığı bir araştırmada, 2004’le 2006 yılları arasında yapılan en iyi beş diyabet araştırması içinde gösterildi.
Harvard Üniversitesi’ndeki kendi laboratuvarında sekiz kişilik ekiple çalışmalarını sürdüren Özcan, son olarak yeme isteğini azaltarak vücudun enerji harcamasını artıran ’leptin’ hormonunun şişmanlardaki direncini bir ilaç grubuyla yok etmeyi başardı.

1995’te bulundu ama...
Vücuttaki yağ hücrelerinden salgılanarak beyindeki ‘hipotalamus’ bölgesine etki eden ve yeme isteğini azaltarak, vücudun enerji harcamasını artıran leptin hormonu, 1995’te bulunduğunda obezite tedavisinde önemli rol oynayacağı düşünülerek büyük heyecan yaratmıştı. O yıllardan bu yana bilim ve tıp dünyası obezlerin beyninde gelişen leptin direncinin moleküler mekanizmalarını anlayabilmek ve bunu ortadan kaldıracak ilaçlar bulmak için milyarlarca dolar harcamış ama başarı elde edilememişti. (aa)