Tıp Nobel'i kansere gitti

Tıp Nobel'i kansere gitti
Tıp Nobel'i kansere gitti

Ödül komitesi, Jack Szostak, Elizabeth Blackburn ve Carol Greider?in (soldan sağa) çalışmasının hücreyi anlamada yeni boyut kazandırdığını ve potansiyel tedavilerin gelişimini teşvik ettiğini belirtti.

2009 Nobel Tıp Ödülü, kanser ve yaşlanma süreciyle ilgili kromozom araştırmalarına imza atan üç ABD'li bilim insanının...

STOCKHOLM - Tıp Nobel’i kanser ve yaşlanma süreciyle ilgili kromozom araştırmalarına gitti. Ödül komitesi ABD’li bilim insanları Elizabeth Blackburn, Carol Greider ve Jack Szostak’ın, kromozomların hücre bölünmeleri sırasında nasıl mükemmel kopyalandıkları ve parçalanmaya karşı nasıl korundukları konusunda biyolojideki temel sorunu çözdüklerini belirtti. Ödülü kazanan bilim insanlarının, çözümün kromozomun ucunda ve bunları şekillendiren enzimde olduğunu gösterdiklerine dikkat çekildi.
Avustralya asıllı Elizabeth Blackburn, California Üniversitesi’nde biyoloji ve psikoloji profesörü. Carol Greider, Baltimore’deki Johns Hopkins Tıp Fakültesi’nde moleküler biyoloji ve genetik profesörü olarak görev yapıyor. Londra’da doğan Szostak ise Boston’daki Massachussetts Hastanesi’nde genetik profesörü olarak çalışıyor.
Bilim insanları 10 milyon İsveç Kronu’nun da (2.11 milyon TL) sahibi oldu. (aa)